Ústecká univerzita a radnice připomenou události let 1939 a 1989

Divadlem, výstavami i přednáškami profesorů připomenou výročí událostí let 1939 a 1989 univerzita, radnice a další organizace. Akci připravuje zejména Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). Akce budou trvat od 3. října až do 18. prosince.

Podrobný program s pozvánkami na jednotlivé akce je zatím teprve připravován, řekla mluvčí UJEP Jana Kasaničová.

„Jde o dosud nebývalou spolupráci a kooperaci nejen součástí univerzity a rektorátu, ale i všech dalších partnerů,“ řekla děkanka filozofické fakulty Michaela Hrubá. K UJEP se přidalo městské muzeum, archiv města, Národní památkový ústav (NPÚ) nebo Činoherní studio.

Jednou z akcí bude slavnostní shromáždění Akademické obce UJEP. Při této příležitosti bude odhalena v univerzitním kampusu pamětní deska Václava Sedláčka, který byl jednou z obětí nacistické perzekuce. Následovat bude průvod na Mírové náměstí. Program bude uzavřen videoprojekcí a happeningem, který provedou herci z Činoherního studia.

Všechny pořádané akce ale nebudou jen vzpomínkové. Hlavním smyslem bude podle organizátorů, otevřít diskusi na množství témat souvisejících s existencí totality na jedné straně a svobodné společnosti na straně druhé.

NPÚ například chystá maraton krátkých filmů o zániku obcí a památek kvůli těžbě uhlí v severočeské uhelné pánvi. „Ze sedmdesátky dokumentárních filmů jsme vybrali ty, které se týkají nejbližšího okolí Ústí nad Labem. Zajímavý je jejich rozdílný přístup k zachycení zániku obcí Otovice, Vyklice, Žichlice a částečně i Chabařovice a života v nich,“ řekla pracovnice vztahů s veřejností NPÚ v Ústí nad Labem Věra Brožová.

Týden, ve kterém je koncentrována hlavní část oslav, završí neděle 17. listopadu v Činoherním studiu, kdy návštěvníky čeká řada koncertů, workshopů, scénické čtení, vernisáž výstavy nebo i stylizovaná módní show ve stylu 80. a 90. let.

„Od roku 1941 je 17. listopad slaven jako Mezinárodní den studentstva na památku brutálního zásahu nacistického režimu proti vysokoškolákům v Protektorátu Čechy a Morava roku 1939. V roce 1989 to byli zase studenti, jejichž demonstrace byla na počátku velké společenské proměny směrem ke svobodné společnosti. Proto je správné, že právě univerzita a její akademická obec jsou hlavním koordinátorem akcí k připomenutí významného výročí, a to nejen na akademické půdě, ale i ve veřejném prostoru města a region,“ řekla Hrubá.

OMH, ČTK

23.2.2021
Labská cyklostezka je cílem mnoha cyklistů, běžců nebo lidí jezdících na kolečkových bruslích. Část této...
17.2.2021
Mrazivé počasí, které bylo zejména v první polovině týdne, vybízí k bruslení na přírodním ledu....
17.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
17.12.2020
Zhruba v 6:00 byl na Chomutovsku nahlášen požár haly o ploše zhruba 42 metrů čtverečných....
15.12.2020
V chovu společnosti PROAGRO Nymburk se zjistila salmonela. Veterináři usmrtí kolem 40.800 nosnic v Janské...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
V Městském kině v Novém Boru mají diváci možnost opět zhlédnout rozsáhlou výstavu fotografií celosvětově...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
8.12.2020
Chomutov měl v plánu zřídit kasina, která měla vydělat městu 30 milionů korun. Pro občany...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
Reklama