Ústecká univerzita podepíše memorandum s Teplicemi

Ústecká Univerzita J. E. Purkyně podepíše memorandum o spolupráci s Teplicemi. Lázeňské město by chtělo mít na svém území nějakou pobočku univerzity, ta ale s rozšiřováním nepočítá. Využít chce co nejvíce kampus v Ústí nad Labem, který se dokončuje. Teplice dlouhodobě podporují studenty univerzity stipendii. Chtějí je tak udržet v regionu.

Spolupráci s univerzitou schválili tepličtí radní. „Budeme dále jednat o možnostech účasti univerzity na našem území. Rádi bychom tu měli nějakou katedru nebo fakultu,“ řekl teplický primátor Hynek Hanza (ODS). „Naší motivací je to, aby mladí lidé ve městě zůstávali a neodcházeli pryč,“ uvedl.

Cílem memoranda je podle mluvčí univerzity Jany Kasaničové smluvně vymezit vzájemnou spolupráci, která už funguje. Podobnou všeobecnou smlouvu má UJEP s krajským městem. „UJEP zatím vznik své pobočky v Teplicích neplánuje,“ řekla ČTK mluvčí.

Teplice od roku 2009 podporují úspěšné studenty původem z Teplic. Dostávají na rok vždy po 10.000 korunách. Přijetím stipendia se zavazují k práci v regionu po dokončení studia po určitou dobu.

Jednorázové stipendium dostává jeden studující UJEP od města Ústí nad Labem, a to 20.000 korun. „Druhým rokem Ústí uděluje také Ocenění pro účastníky univerzity třetího věku za výjimečné zpracování závěrečné práce, a to ve výši 3000 korun,“ uvedla Kasaničová.

Jednorázová stipendia 10.000 korun udělují také starostové jednotlivých ústeckých obvodů. Město Trmice sousedící s Ústím má v rozpočtu každoročně 10.000 korun pro studenta za nelepší práci s tematikou vztahující se k Trmicím nebo k oblasti kolem jezera Milada.

Studenti mohou získat také stipendium Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny či ředitele ČEZ Teplárenská a litoměřického biskupství. Ucházet se mohou o sociální, ubytovací, prospěchové, mimořádné a doktorské stipendium.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně byla vyhlášena v roce 1991. Na UJEP v současné době studuje 8100 studentů na osmi fakultách. Univerzita třetího věku má pobočku mimo jiné v Kadani.

ČTK

25.1.2021
V teplickém hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava místního podnikatele Petra...
14.1.2021
Severočeští vodohospodáři nabádají zákazníky k ochraně vodoměrů a vodovodních přípojek, v mrazech praskají. Havárie potrubí...
8.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.1.2021
Největší tragédie při odsunu sovětských vojsk z Československa si vyžádala 17 obětí. Před třiceti lety...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
15.12.2020
Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20....
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Autobusovou linkovou dopravu na Teplicku bude od prosince příštího roku provozovat společnost ČSAD Slaný. Desetiletou smlouvu...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
Reklama