Ústecké kino Hraničář chystá digitalizaci, pomohla veřejnost

Ústecké kino Hraničář chystá digitalizaci. Na výměnu techniky, díky níž se budou moci promítat premiéry filmů, přispěli fanoušci. Spolku Veřejný sál Hraničář, jenž pořádá v krajském městě kulturní akce, se podařilo vybrat potřebný obnos přes server Hithit.

Za příspěvek lidé získají vstupenky na film, divadelní představení, trička, umělecké předměty nebo zážitky. Se spuštěním nové techniky se počítá koncem ledna, řekl ředitel spolku Aleš Loziak.

V Ústeckém kraji nezaměstnanost v listopadu klesla

Digitalizace znamenala před několika lety konec pro řadu menších kin, například v Ústí nad Labem skončil Biograf u Františka. Nákladnou výměnu techniky někde podpořila města. „Nemůžeme hrát premiérové filmy dodávané ve formátu pro digitalizovaná kina, pouštět je můžeme až s půlročním zpožděním v jiném formátu, to však znamená, že přicházíme o návštěvníky,“ řekl Loziak.

Před dvěma lety spolek získal dotaci ze státního fondu pro kinematografii. „Snažili jsme se s minulým vedením města rozvinout debatu na toto téma, ale nikdy jsme se nesetkali ani s ochotou o tom diskutovat, což mě mrzí,“ uvedl ředitel. Spolek proto zkusil platformu Hithit, přes níž lze na různé projekty přispět. Pokud se vybraná částka nevybere, peníze se přispěvatelům vrátí. Kampaň na digitalizaci Hraničáře končí v pátek.

Lidé v Ústeckém kraji se cítí bezpečně, ukázal sociologický průzkum UJEPu

Cílová částka na Hithitu byla 400.000 korun. Do dnešního dne přispělo před 660 lidí více než 543.000 korun. „Je skvělé, že se to povedlo. Ukazuje se, že nežijeme v nějaké bublině, že k nám lidé chodí,“ uvedl ředitel spolku. Hraničář pořádá besedy, promítá filmy, ale také poskytuje prostor jiným pro různé akce, jeho součástí je i galerie.

Digitalizace znamená nejen výměnu projektoru a plátna, ale také audiosystému. „Věřím, že návštěvníci budou mít lepší zážitek,“ řekl Loziak. „A pevně věřím, že stoupne návštěvnost, a tím i tržby ze vstupného,“ uvedl, Vstupné podle něj zřejmě o něco vzroste. Doposud lístek do kina stál stokorunu. Celá digitalizace vyjde zhruba na 1,2 milionu korun. Pokud budou nějaké peníze po odečtení dotace z fondu a příspěvku veřejnosti chybět, bude je spolek dodavateli zřejmě splácet.

Do budoucna by chtěl spolek odkoupit samotnou budovu. „Na to je navázána možnost žádat o různé evropské dotace na rekonstrukci,“ uvedl ředitel. Poslední velká oprava objektu v centru města se uskutečnila v 60. letech minulého století.

ČTK

Dnes, 08:51
Silničáři se letos vrátí na silnici I/13 v Bílině. V plánu mají rekonstrukci průtahu městem...
Ilustrační foto.
Včera, 19:39
O dotaci až 200 tisíc korun se mohou ucházet živnostníci v Mostě. Magistrát tím chce...
Včera, 16:33
Narodí se a už druhý den má rodný list. Méně starostí a běhání po úřadech...
Včera, 16:22
Klouzačky, hřiště, opravy chodníků, grilovací místa. To je část výčtu nápadů veřejnosti, co by ústecký...
Včera, 15:07
Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených...
20.1.2020
Děčín chce opravit chátrající gloriet v Růžové zahradě u zámku. Vyhlídka ze 17. století je...
19.1.2020
Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii....
18.1.2020
Mezi Varnsdorfem a Krásnou Lípou našli v pondělí lidé pohozená těla pěti labutí s vyříznutými...
18.1.2020
V průmyslové zóně Triangle vznikne parkoviště pro kamiony. Postavit ho plánuje Ústecký kraj, který strategickou...
17.1.2020
Pro ropovod z Litvínova k hranicím s Německem je v územní rezervě Ústeckého kraje vymezena...
Reklama