Ústecké kino Hraničář chystá digitalizaci, pomohla veřejnost

Ústecké kino Hraničář chystá digitalizaci. Na výměnu techniky, díky níž se budou moci promítat premiéry filmů, přispěli fanoušci. Spolku Veřejný sál Hraničář, jenž pořádá v krajském městě kulturní akce, se podařilo vybrat potřebný obnos přes server Hithit.

Za příspěvek lidé získají vstupenky na film, divadelní představení, trička, umělecké předměty nebo zážitky. Se spuštěním nové techniky se počítá koncem ledna, řekl ředitel spolku Aleš Loziak.

V Ústeckém kraji nezaměstnanost v listopadu klesla

Digitalizace znamenala před několika lety konec pro řadu menších kin, například v Ústí nad Labem skončil Biograf u Františka. Nákladnou výměnu techniky někde podpořila města. „Nemůžeme hrát premiérové filmy dodávané ve formátu pro digitalizovaná kina, pouštět je můžeme až s půlročním zpožděním v jiném formátu, to však znamená, že přicházíme o návštěvníky,“ řekl Loziak.

Před dvěma lety spolek získal dotaci ze státního fondu pro kinematografii. „Snažili jsme se s minulým vedením města rozvinout debatu na toto téma, ale nikdy jsme se nesetkali ani s ochotou o tom diskutovat, což mě mrzí,“ uvedl ředitel. Spolek proto zkusil platformu Hithit, přes níž lze na různé projekty přispět. Pokud se vybraná částka nevybere, peníze se přispěvatelům vrátí. Kampaň na digitalizaci Hraničáře končí v pátek.

Lidé v Ústeckém kraji se cítí bezpečně, ukázal sociologický průzkum UJEPu

Cílová částka na Hithitu byla 400.000 korun. Do dnešního dne přispělo před 660 lidí více než 543.000 korun. „Je skvělé, že se to povedlo. Ukazuje se, že nežijeme v nějaké bublině, že k nám lidé chodí,“ uvedl ředitel spolku. Hraničář pořádá besedy, promítá filmy, ale také poskytuje prostor jiným pro různé akce, jeho součástí je i galerie.

Digitalizace znamená nejen výměnu projektoru a plátna, ale také audiosystému. „Věřím, že návštěvníci budou mít lepší zážitek,“ řekl Loziak. „A pevně věřím, že stoupne návštěvnost, a tím i tržby ze vstupného,“ uvedl, Vstupné podle něj zřejmě o něco vzroste. Doposud lístek do kina stál stokorunu. Celá digitalizace vyjde zhruba na 1,2 milionu korun. Pokud budou nějaké peníze po odečtení dotace z fondu a příspěvku veřejnosti chybět, bude je spolek dodavateli zřejmě splácet.

Do budoucna by chtěl spolek odkoupit samotnou budovu. „Na to je navázána možnost žádat o různé evropské dotace na rekonstrukci,“ uvedl ředitel. Poslední velká oprava objektu v centru města se uskutečnila v 60. letech minulého století.

ČTK

Kámen, který není ve svém lůžku
Včera, 09:09
Čtrnáct kamenných řad, které jsou od roku 1958 chráněnou kulturní památkou, se nachází na náhorní...
7.8.2020
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
Reklama