Ústecké muzeum získalo špičku věže zámečku Větruše

Ústecké muzeum získalo špičku věže zámečku Větruše. Jedna z dominant města přišla o takzvanou hrotnici při požáru v roce 2000. Tehdejší zachránce ji nyní odevzdal historikům.

Je předmětem, který dokumentuje nejen architekturu z konce 19. století, ale také společenské a politické dění ze sklonku století dvacátého, řekl historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Zámeček Větruše byl postaven v roce 1897 podle návrhu předního severočeského stavitele Alwina Köhlera. Stát stavbu po roce 1989 zprivatizoval, majitelé se o ni nestarali, vandalové a požár střechy způsobili, že zámečku hrozilo zřícení. Město ruiny odkoupilo za 2,5 milionu korun a opravilo.

Při požáru střechy se zřítila z třicetimetrové výšky na zem pět metrů vysoká a okolo 200 kilogramů těžká hrotnice. Z hromady ohořelých trámů a suti ji před zloději kovů zachránil místní občan Ladislav Benda. „Po pádu se tyč rozlomila na dva kusy, snažili jsme se ještě z popela vyhrabat drobnější části, které se také ulámaly. Vypadalo to žalostně, ale bylo mi líto, aby to skončilo někde ve šrotu,“ uvedl Benda.

Zbytky předmětu, jenž opticky prodlužuje stavby a slouží jako ozdoba, odvezl Benda na zahradu. Nabídl ji i městu, které zámeček opravovalo, tehdejší vedení radnice hrotnici odmítlo.

Na mohutné železné tyči se dochovaly zbytky růžice určující světové strany. „Další ozdobu představovala korouhev otáčející se na bronzovém ložisku. Podle dobové fotografie pořízené kolem roku 1900 ji původně tvořil kovaný prapor a plechová silueta ústeckého lva,“ uvedl Krsek. Zachráněnou hrotnici muzejníci ukážou veřejnosti na některé z připravovaných výstav.

ČTK

Včera, 12:20
Referendum k uvažované stavbě obchodního centra v městském obvodu Střekov v Ústí nad Labem je...
23.9.2020
Lounské muzeum uspořádalo výstavu na počest stoletého výročí Loutkového divadla v Lounech, nejstaršího v republice....
22.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
Reklama