Ústecký kraj čekají volby i investice do proměny krajiny

Ústecký kraj čekají v příštím roce volby do krajského zastupitelstva, změní se majitel litoměřické nemocnice, ústecká univerzita dokončí největší investici ve své historii, kterou je stavba přírodovědného centra, a začít by mohl soud v kauze machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Kraj také počítá s přípravou projektů na přeměnu krajiny zasažené těžbou hnědého uhlí.

Voliči budou na podzim vybírat nové krajské zastupitele. Kraji nyní vládnou komunisté se sociálními demokraty a SPD-SPO. V čele je od roku 2012 komunista Oldřich Bubeníček, který se chce do konce února rozhodnout, zda bude kandidovat znovu. Strany jednotlivé kandidátky do voleb teprve tvoří. O lídrovi má jasno ODS, jejíž kandidátku povede stejně jako v minulých volbách starosta Kadaně Jaroslav Kulhánek, regionální sněm už zároveň rozhodl o spolupráci s KDU-ČSL.

Na řešení zajištění zdravotní péče čekají stále obyvatelé Šluknovského výběžku poté, co se Lužická nemocnice v Rumburku ocitla v insolvenci. Po podepsání memoranda mezi městem Litoměřice a Ústeckým krajem se změní majitel litoměřické nemocnice. Zahrnuta bude mezi páteřní krajské nemocnice pod Krajskou zdravotní.

Univerzita J. E. Purkyně, jediná univerzita v kraji, v červnu předá akademikům do užívání přírodovědné centrum. Náklady na dosud největší investici této univerzity jsou 700 milionů korun.

Soudy se v příštím roce budou nadále zabývat řešením havárie v Unipetrolu z roku 2015, případem poškozování finančních zájmů Evropské unie ze strany Žatecké teplárenské, začne hlavní líčení ve věci krádeže v teplickém zlatnictví. Před soud se zatím ještě nedostala rozsáhlá kauza machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad, obviněno je 30 lidí, ústecký krajský soud tak zřejmě bude muset řešit, kde bude jednací síň.

Řidiči se v příštím roce dočkají zprovoznění další části úseku dálnice D7, termín dokončení rozšíření celé trasy na čtyři pruhy je říjen 2021. Pracovat budou stavaři na obchvatu Chomutova. V květnu 2020 se otevře nový most přes Labe ve Štětí na Litoměřicku.

Ústecký kraj očekává v příštích letech příliv peněz z Evropské unie na proměnu uhelných regionů. V Podkrušnohorské hnědouhelné pánvi se bývalé doly promění v jezera. Hydrické rekultivace plánuje státní podnik Palivový kombinát Ústí, těžaři pokračují zejména s rekultivacemi lesnickými. Některá města už začala čerpat peníze z vládního programu RESTART na pomoc strukturálně postiženým regionům, Litoměřice například opravily areál pivovaru. Místní samosprávy se budou nadále věnovat řešení potíží v sociálně vyloučených lokalitách.

ČTK

Dnes, 15:19
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
Včera, 19:05
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
Včera, 13:22
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
Včera, 07:44
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
26.6.2020
Chomutov možná přijde o víc než 30 milionů korun, část nesplacené půjčky a dotace poskytnuté...
25.6.2020
V Děčíně se dnes nečekaně rozpadlo vedení města. Zastupitelé odvolali pět radních včetně primátora Jaroslava...
Reklama