Ústecký kraj znovu otevře zrušené pobočky knihovny v Ústí

Ústecký kraj znovu otevře dříve zrušené pobočky Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, jejímž je zřizovatelem. Dvě pobočky se zavřely k 1. lednu 2020. Financovat jejich provoz bude kraj pouze do konce letošního roku. Pak si je má převzít město, uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Usnesení radních bude schvalovat zastupitelstvo na konci ledna.

Severočeská vědecká knihovna, která plní i funkci městské knihovny, kde si lze půjčit také beletrii a další knihy, má pět poboček. Na Nový rok se zavřela pobočka na Kamenném Vrchu ve čtvrti Střekov a v Krásném Březně, od června pak měla být zavřena i ta v Hornické ulici.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že město nemělo možnost se k uzavření poboček vyjádřit. Nedvědický je i krajským zastupitelem. „Velice mě překvapilo jednání vedení města Ústí nad Labem, které nás obvinilo, že jsme je neinformovali a že porušujeme nějakou smlouvu,“ uvedl Bubeníček. O zrušení poboček se podle něj jednalo už loni v září při sestavování krajského rozpočtu na letošní rok.

Na plnění funkce městské knihovny potřebuje organizace podle ředitelky Jany Linhartové 17 milionů korun, z toho 7,8 milionu korun na provoz pěti poboček. Ústí nad Labem doposud přispívalo částkou 600.000 korun. Na prosincovém jednání zastupitelé schválili navýšení částky na 1,2 milionu korun.

Město má s knihovnou od ledna 2019 uzavřenou dvouletou smlouvu o dotaci na zajištění městské funkce knihovny. „Smlouva je dosud platná, i když ji vedení knihovny vážným způsobem porušilo,“ uvedl magistrát a dodal, že knihovna neinformovala město o zrušení poboček a nepředložila potřebné dokumenty. Město má podle zveřejněné tiskové zprávy právo odstoupit od smlouvy, zrušit dotaci a požadovat navrácení již vyplacených prostředků. „Když za mě bude někdo dělat službu, kterou mám dělat já a ještě jí bude platit, tak nevím, jestli na něj budu podávat žalobu, to se mi zdá dost nelogické,“ uvedl Bubeníček.

Rozhodnutí o uzavření poboček Ústecký kraj upravuje podle Bubeníčka kvůli občanům. Na provoz poboček v letošním roce dostane knihovna dva miliony korun, pokud to schválí zastupitelé. „Upozorňujeme vedení města, že si plnění městských funkcí knihovny musí převzít a počítat s tím v rozpočtu na příští rok,“ uvedl hejtman.

Na provoz městské knihovny dává například Děčín 18 milionů korun, Most přes 17 milionů korun, Chomutov 18,6 milionu korun.

čtk

Kostky jsou vrženy, řekl Caesar, i když ve skutečnosti žádné nevrhl

Dnes, 11:26
Požár, který v pátek zcela zničil dvě historické chaty na Děčínsku, způsobil podle předběžných odhadů...
Dnes, 10:50
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
Včera, 16:03
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 16:03
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
22.5.2020
V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic dnes shořely dvě historické chaty, které jsou kulturní...
21.5.2020
Speciální opatření budou platit při doplňovacích senátních volbách na Teplicku. Lidé si kvůli ověření totožnosti...
20.5.2020
Hasiči zasahovali téměř 23 hodin u požáru lesa v nepřístupném terénu na Děčínsku. Při zásahu...
Reklama