Ústečtí studenti udělají návrh desky pro hrdinu

Tank, ilustrační fotografie

V Ústí nad Labem vznikne pietní místo připomínající Petra Fridricha, jedinou zdejší oběť srpnové okupace. První návrh vytvoří studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Spolek Společně Ústí nad Labem, který má za cíl zlepšit veřejný život v Ústí nad Labem, vyhlásil v lednu sbírku na vybudování pamětní desky první tuzemské oběti okupace v srpnu 1968. Vzniknout má u motorestu Lednice v ulici Na Vantrokách, kde k události došlo.

Sovětská invaze si první lidský život vyžádala už okolo půlnoci z 20. na 21. srpna 1968 v Ústí. Osmadvacetiletý Petr Fridrich se tehdy snažil zastavit přijíždějící tanky okupačních armád, jeden z nich jej však zachytil. Muž zraněním podlehl. „Petr Fridrich za svou odvahu a vlastenectví zaplatil životem. Vnímám jako velkou chybu, že dnes, více než 50 let po této tragické události, se nedočkal malého ocenění v podobě pietního místa. Proto jsme se rozhodli, že vyhlásíme tuto veřejnou sbírku, kterou to napravíme,“ řekl starosta spolku Společně Ústí nad Labem Zbyněk Novák.

Města nabízejí ordinace i bydlení, přesto je zubař na Šluknovsku luxus

Fridrich byl zaměstnancem ústecké chemičky, kde pracoval jako řidič. Dne 20. srpna 1968 šel na schůzku se svou přítelkyní. V půl dvanácté v noci odešli z restaurace Budvarka a zamířili na tramvaj k poště. Během cesty je míjely tanky a nákladní auta. Tramvají jeli do Předlic, později však musela zastavit, neboť jim cestu zkřížil projíždějící tank. Petr Fridrich pokračoval pěšky, u restaurace Lednice viděl další těžkou vojenskou techniku. Vběhl do středu vozovky a snažil se tanky zastavit. První obrněnec se před ním skutečně zastavil. Potom šel Fridrich na kraj vozovky. Tanky se daly opět do pohybu. Pásy se jim na dlažbě smekaly a jeden zachytil Fridrichovu bundu. Mladík spadl na zem a poranil si hlavu.

Lékař tuto skutečnost nahlásil obvodnímu oddělení Veřejné bezpečnosti ve 3:40. „Druhý den jsem šla do nemocnice zeptat se na jeho zdraví. Tam mi řekli, že zemřel. Nejhorší pro mě bylo, že jsem musela říct rodičům, že je Péťa mrtvý,“ vzpomínala sestra Petra Fridricha Božena Burešová.

odpad, hovna, sračky, úplavice, žloutenka, výkaly, nepořádek, bordel

Zápach, odpad a úplavice. Ústí je město zkázy

Právě na jeho hrdinský čin a snahu zastavit postupující armády bude odkazovat připravovaná pamětní deska. Sbírka běží do začátku srpna a 21. srpna pak dojde k odhalení pamětní desky. Spolek Společně vytvořil pro sbírku transparentní účet 2101735320/2010. Jednou z vůbec prvních přispěvatelek byla Fridrichova sestra, která na účet poslala tisíc korun. Na podobě pamětní desky se budou podílet pracovníci a studenti ústecké univerzity, konkrétně Fakulty umění a designu. „Podle výše vybraných peněz budeme řešit podobu desky a materiál,“ doplnil člen vedení spolku Karel Karika. Ten řekl, že nejlevnější variantu je možné vytvořit za deset tisíc korun, nicméně ideální by byla varianta za dvacet třicet tisíc.

Pokud by se podařilo nashromáždit více peněz, byly by využity k reprezentativnějšímu odhalení pamětní desky. Jednou z možností je také to, že by ji osvětlovala lampa, která se přes den bude nabíjet a v noci svítit. „Doufáme, že nejen Ústečané se do této sbírky zapojí a podpoří vytvoření místa připomínajícího rodinnou i historickou tragédii,“ shodli se členové spolku Společně. „Za jakýkoliv obnos, kterým přispějete na transparentní účet, vám moc děkujeme,“ stojí na facebookovém profilu spolku Společně. Aktuálně se podařilo vybrat lehce přes 5 tisíc korun.

Včera, 17:13
Legendární brazilský automobilový jezdec Emerson Fittipaldi ve své kariéře řídil řadu rychlých vozů, stal se...
Včera, 13:29
V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze...
Včera, 09:42
Na dva festivaly se mohou těšit fandové filmu na severu Čech. Jeden se uskuteční na...
10.8.2020
Na Varnsdorf na Děčínsku se zatím řidiči kvůli pokutám za rychlost uděleným na základě měření...
10.8.2020
Jirkov na Chomutovsku shání fotografie legendárního principála Karla Kludského, jenž v Jirkově žil. Město nedávno...
9.8.2020
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
9.8.2020
Dvě orangutaní samice z ústecké zoologické zahrady čeká stěhování na Nový Zéland do zoo v...
Kámen, který není ve svém lůžku
8.8.2020
Čtrnáct kamenných řad, které jsou od roku 1958 chráněnou kulturní památkou, se nachází na náhorní...
7.8.2020
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
Reklama