V Českém Švýcarsku je 41 regionálních produktů, nově i zvěřina

Označení regionální produkt, které má propagovat místní živnostníky, už nese v Českém Švýcarsku 41 výrobků a 15 zážitků. Jako poslední značku získaly keramika pálená dřevem či zvěřinové pochutiny.

Mezi regionálními produkty je i slavný nůž „rybička“ vyráběný v Mikově nebo pivo z pivovaru Kocour ve Varnsdorfu, informovala projektová manažerka místní akční skupiny (MAS) Český Sever Dana Štefáčková.

Regionální značka Českosaské Švýcarsko je udělována od roku 2010 a je součástí celorepublikové sítě Asociace regionálních značek, do níž je zapojeno 28 regionů. „Značení místních produktů je iniciativa, která slouží ke zviditelnění ekologicky šetrné a kvalitní produkce v rámci určitého vymezeného území,“ uvedla ředitelka MAS Český Sever Eva Hamplová.

Mezi nejznámější nositele této značky na Děčínsku patří vedle rybičky od firmy Mikov také třeba přírodní kosmetika Nobilis Tilia z Vlčí Hory nebo pivovary Kocour Varnsdorf, Falkenštejn z Krásné Lípy a Nomád z Děčína. Ze zážitků jsou to například prohlídky s Černým rytířem na zámku Děčín nebo Loretánské slavnosti v Rumburku.

V posledním 17. kole získaly označení tři výrobky a jeden zážitek, a to běžecký závod Cross Parkmarathon, který je součástí Dnů Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Z produktů je to keramika, kterou vyrábí Pavla Kašáková v obci Tisá, dále pak zvěřinové pochutiny – Divočák ve vlastní šťávě a Guláš Divočák, které připravuje Hynek Jirman z Dolní Poustevny, a sáčky na bezobalové a bezigelitové nakupování, které vyrábí chráněná dílna Pytlíčky z Děčína.

Značku výrobkům uděluje nezávislá komise po splnění jednotných pravidel. Certifikát platí na dva roky. Místní původ není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, takže musí být dostatečně kvalitní, šetrné vůči životnímu prostředí, jedinečné ve vztahu k regionu, tedy vyrobené tradiční technologií, ručně, nebo z místních surovin, a výjimečné svou kvalitou.

České Švýcarsko patří v Ústeckém kraji mezi turisty vyhledávané lokality. Ročně jen soutěsky na říčce Kamenice ve Hřensku navštíví přes 300.000 turistů, celé území pak zhruba milion lidí.

ČTK

Dnes, 13:34
Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovsku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před 53...
Včera, 10:42
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Ústeckém kraji v uplynulém týdnu dál mírně vzrostly,...
3.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
3.6.2020
Pár sovic krahujových v chomutovském zooparku přivedl na svět další mládě. Vyklubalo se v druhé...
3.6.2020
Ministerstvo životního prostředí stanovilo podmínky provozu části dálnice D8 v Českém středohoří. Silničáři musí vysázet...
2.6.2020
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
2.6.2020
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
Reklama