V kampusu ústecké univerzity končí stavba přírodovědného centra

V kampusu ústecké univerzity končí stavba přírodovědného centra. Nyní bude objekt vybavován zařízením. Převzít by ho mohla přírodovědecká fakulta v červnu 2020, řekla mluvčí Univerzity J. E. Purkyně Jana Kasaničová.

Využívat bude nový objekt okolo 1400 studentů a akademici z různých fakult. Náklady na dosud největší investici univerzity činí 700 milionů korun.

Centrum přírodovědných a technických oborů (CPTO) vzniká na místě někdejší porodnice. Její bourání kritizovali historici a architekti. Univerzita tehdy argumentovala tím, že dispozice objektu nevyhovuje potřebám výuky a rozvoji vědy a výzkumu. Na nový objekt vyhlásila architektonickou soutěž, kterou vyhrála společnost Pelčák.

Součástí stavby bude i 230 parkovacích míst, která budou podle Kasaničové určena pro zaměstnance a studenty UJEP. Po otevření se tak uleví místním obyvatelům, kteří často kvůli dojíždějícím studentům nemají kde zaparkovat. Díky nové budově se do kampusu bude moci přestěhovat také pedagogická fakulta z budovy v Hoření ulici, kterou koupilo od univerzity město.

Další stavbu připravuje univerzita v areálu Masarykovy nemocnice. Ještě do konce letošního roku na ni vyhlásí výběrové řízení. „Pokud obdržíme relevantní nabídky na stavbu nové budovy fakulty zdravotnických studií, mohlo by dojít k předání staveniště do konce února 2020,“ uvedla mluvčí školy. Poblíž fakulty pak vznikne parkovací dům, jehož stavbu zaplatí Ústecký kraj.

Poslední velkou investicí univerzity bude dostavba fakulty strojního inženýrství v areálu kampusu za zhruba 200 milionů korun. S realizací se počítá na začátku února 2020. „Touto stavbou bude základní infrastruktura UJEP dokončena,“ řekla mluvčí.

S výstavbou kampusu univerzita začala v roce 2004, kdy se s městem Ústí nad Labem dohodla na převodu starého areálu nemocnice. Některé nemocniční budovy pak opravila, jiné zbourala. Postupně se do areálu stěhují fakulty z různých míst ve městě. UJEP byla otevřena 28. září 1991 a je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji.

ČTK

Lidé v Ústí radovali plazmu
Dnes, 17:40
Krajská zdravotní vyzvala lidi, kteří prodělali nemoc COVID-19, aby darovali krevní plazmu. Výzvu vyslyšeno bezmála...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
24.9.2020
Referendum k uvažované stavbě obchodního centra v městském obvodu Střekov v Ústí nad Labem je...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
Reklama