mapa regionů
zavřít mapu

V kampusu ústecké univerzity končí stavba přírodovědného centra. Nyní bude objekt vybavován zařízením. Převzít by ho mohla přírodovědecká fakulta v červnu 2020, řekla mluvčí Univerzity J. E. Purkyně Jana Kasaničová.
Využívat bude nový objekt okolo 1400 studentů a akademici z různých fakult. Náklady na dosud největší investici univerzity činí 700 milionů korun.
Centrum přírodovědných a technických oborů (CPTO) vzniká na místě někdejší porodnice. Její bourání kritizovali historici a architekti. Univerzita tehdy argumentovala tím, že dispozice objektu nevyhovuje potřebám výuky a rozvoji vědy a výzkumu. Na nový objekt vyhlásila architektonickou soutěž, kterou vyhrála společnost Pelčák.
Součástí stavby bude i 230 parkovacích míst, která budou podle Kasaničové určena pro zaměstnance a studenty UJEP. Po otevření se tak uleví místním obyvatelům, kteří často kvůli dojíždějícím studentům nemají kde zaparkovat. Díky nové budově se do kampusu bude moci přestěhovat také pedagogická fakulta z budovy v Hoření ulici, kterou koupilo od univerzity město.
Další stavbu připravuje univerzita v areálu Masarykovy nemocnice. Ještě do konce letošního roku na ni vyhlásí výběrové řízení. „Pokud obdržíme relevantní nabídky na stavbu nové budovy fakulty zdravotnických studií, mohlo by dojít k předání staveniště do konce února 2020,“ uvedla mluvčí školy. Poblíž fakulty pak vznikne parkovací dům, jehož stavbu zaplatí Ústecký kraj.
Poslední velkou investicí univerzity bude dostavba fakulty strojního inženýrství v areálu kampusu za zhruba 200 milionů korun. S realizací se počítá na začátku února 2020. „Touto stavbou bude základní infrastruktura UJEP dokončena,“ řekla mluvčí.
S výstavbou kampusu univerzita začala v roce 2004, kdy se s městem Ústí nad Labem dohodla na převodu starého areálu nemocnice. Některé nemocniční budovy pak opravila, jiné zbourala. Postupně se do areálu stěhují fakulty z různých míst ve městě. UJEP byla otevřena 28. září 1991 a je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji.
ČTK