V Mostě demonstrovali za zachování zdejší knihovny

Před budovou mostecké knihovny se v úterý 22. září večer konala demonstrace za záchranu mostecké knihovny. Demonstrující požadovali zrušení plánu města na přestěhování knihovny.

Podle občanské iniciativy pro záchranu mostecké knihovny a petičního výboru proti přesunu knihovny se podepsalo od loňska přes 2 500 lidí. Iniciativa se nechce spokojit s tím, že by knihovna ztratila svůj původní účel. To by pro budovu znamenalo chátrání, roky nejistoty a následnou demolici.

Kromě organizátorů demonstrace vystoupila s proslovem řada obyvatel Mostu, ve svých projevech se shodovali v tom, že mostecká knihovna je unikátní a velmi dobře slouží svému účelu, proto by se místo opuštění měla opravit a sloužit čtenářům další desítky let. Mluvčí také upozorňovali na laxní přístup radnice a nezájem o komunikaci s veřejností na toto téma. Pozvána na demonstraci byla i protistrana. Náměstkyně primátora Markéta Stará se z důvodu pracovních schůzek z účasti a demonstraci omluvila. Důvody, které uvádí město, se opírají o plán oživit centrum města, což demonstranti odmítají za cenu devastace budovy knihovny. Lidé se také kriticky vyslovovali k neúměrné výši nákladů na nesmyslnou přestavbu kulturního domu na knihovnu. Nutno dodat, že tento záměr s veřejností nebyl nikdy konzultován. Logickým důsledkem je nesouhlas občanů.

Budova vzbuzuje zájem též u odborníků. Hlasitý potlesk zazněl po projevu památkáře Antonína Kadlece. Ten připomněl, že obyvatelé Mostu si se stěhováním a bouráním budov užili v minulosti dost. Nechtěl dočkat toho, že jedna z oblíbených dominant města Mostu bude opuštěna a nakonec zbourána. Rovněž neskrýval nadšení z toho, že občanům města není jedno, co se s jejich knihovnou stane a rozhodli za ni proto bojovat.

Cílem demonstrace také bylo prolomit mlčení rady města, která zatím na zastánce knihovny nijak nereaguje, a to ani na otevřený dopis. Iniciativa pro záchranu knihovny má sto procentní podporu zastupitelských klubů Pirátů a zelených, ANO 2011 a SMM, kteří na otevřený dopis na rozdíl od sdružení PROMOST, ODS a KSČM neodpověděli.

Na demonstraci panovala skvělá nálada, demonstrace se účastnilo přibližně 60 lidí. Rozcházeli se plni optimizmu a odhodlání za záchranu knihovny dál bojovat.

 ako

8.10.2020
V chemickém areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova na Mostecku se v pátek uskuteční havarijní...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
21.8.2020
Na některých přírodních koupalištích v Ústeckém kraji hrozí rekreantům zdravotní obtíže kvůli zhoršené kvalitě vody....
20.8.2020
Zkamenělé rostliny a stromy z lomu Vršany u Mostu se stanou součástí nové paleontologické expozice...
13.8.2020
Sucho na severu Čech se prohlubuje. Přibývá zákazů odběrů vod z potoků a řek v...
Reklama