V ústecké části Předlice se objevila úplavice, hygienici provádí rozsáhlá opatření

V Předlicích v Ústí nad Labem, kde žijí převážně Romové a chudí lidé, se objevila úplavice. Hygienici zaznamenali pět případů.

Nařídili vyšetření dětí z místní základní školy a dalších kolektivů. Všechny výsledky zatím nemají, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Štorkánová.

Nákaza způsobuje průjmy a zvracení, vysoké horečky a křečovité bolesti břicha. „Myslíme si, že tu máme případy zavlečené ze Slovenska, ačkoliv to lze jen těžko dokázat,“ uvedla Štorkánová. Všichni nakažení jsou Romové, řada z nich nemá podle epidemioložky v České republice ani lékaře ani není registrovaná u české zdravotní pojišťovny.

Ústecká městská část Severní Terasa se těší na novelu, která odstraní vraky z ulic

V minulém týdnu se objevili dva nemocní. Hygienici pak provedli rozsáhlá opatření v místní základní škole, rodinných a předškolních kolektivech. „Všechny děti se musely dostavit k lékaři a nechat se vyšetřit. K prvním dvěma případům jsme tři zjistili tento týden,“ uvedla Štorkánová.

Obyvatele Předlic hygienici poučili o tom, jak se mají chovat. „Tam, kde se dodržují základní pravidla, jako je mytí rukou, se úplavice v 21. století prakticky nevyskytuje,“ řekla epidemioložka. Občas se podle ní objeví nějaký případ úplavice po návratu lidí z ciziny. „Vlastní případ, který by nesouvisel s cestou do zahraničí, jsme prakticky neměli,“ poznamenala. Víc zatím hygienici podle Štorkánové v souvislosti s nákazou v Předlicích udělat nemohou.

ČTK

Dnes, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama