Velká komplikace: Vlak přes Německo do Varnsdorfu už neprojede

Vlakové spojení z Liberce přes Polsko a Německo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, pro které se podařilo vyjednat výjimku, od neděle nepojedou.

Poláci o půlnoci uzavřou hranice, v Libereckém kraji zůstane průjezdný zřejmě jen přechod v Harrachově na Semilsku, ostatní budou uzavřené. Liberecký kraj vyjednává o otevření dalšího přechodu pro pendlery dojíždějící za prací. Novinářům to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Od dnešní půlnoci uzavřela vláda kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nemoci COVID-19 hranice s Rakouskem a Německem. Z neděle na pondělí se mají uzavřít také hranice s Polskem a Slovenskem. Poláci se ale rozhodli podle Půty ke stejnému kroku už o den dříve. Už o dnešní půlnoci tak uzavře Polsko všechny přechody do České republiky. Tam, kde bude provoz zachován, plánují podle libereckého hejtmana zavést podobné kontroly, jaké má Česko na hranicích s Německem a Rakouskem.

„Jednáme o tom, jestli na území Libereckého kraje zůstane nějaký přechod, který bude otevřený pro pendlery. Hodně stojíme o to, aby nějaký přechod co nejblíže Liberci v tomto režimu fungoval. Jestli má ekonomika zůstat v chodu, tak je pro Liberecký kraj a především pro libereckou průmyslovou zónu důležité, aby zaměstnanci z Polska mohli jezdit do Densa a dalších firem. Protože pokud tam jezdit nebudou, může to znamenat zastavení výroby,“ řekl hejtman. Za optimální považuje zachování provozu na přechodu v Hrádku nad Nisou od 05:00 do 23:00 pro lidi s pracovním povolením.

Krajskému policejnímu řediteli Vladislavu Husákovi se naopak podařilo vyjednat otevření česko-německého hraničního přechodu Petrovice-Lückendorf pro pendlery, kteří z Libereckého kraje jezdí za prací do Německa. Průjezdný by měl být v režimu od 05:00 do 23:00 od pondělí. Od dnešní půlnoci blokuje tento česko-německý přechod stejně jako přechod v nedalekém Krompachu betonový zátaras. Bez otevření přechodu by lidé z Libereckého kraje museli jezdit za prací do Německa přes Jiříkov na Děčínsku.

 

zav/čtk

Včera, 15:59
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
26.7.2020
Restaurátoři na zámku Duchcov na Teplicku ladí poslední detaily nového prohlídkového okruhu věnovaného Valdštejnům. První...
Reklama