Velká komplikace: Vlak přes Německo do Varnsdorfu už neprojede

Vlakové spojení z Liberce přes Polsko a Německo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, pro které se podařilo vyjednat výjimku, od neděle nepojedou.

Poláci o půlnoci uzavřou hranice, v Libereckém kraji zůstane průjezdný zřejmě jen přechod v Harrachově na Semilsku, ostatní budou uzavřené. Liberecký kraj vyjednává o otevření dalšího přechodu pro pendlery dojíždějící za prací. Novinářům to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Od dnešní půlnoci uzavřela vláda kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nemoci COVID-19 hranice s Rakouskem a Německem. Z neděle na pondělí se mají uzavřít také hranice s Polskem a Slovenskem. Poláci se ale rozhodli podle Půty ke stejnému kroku už o den dříve. Už o dnešní půlnoci tak uzavře Polsko všechny přechody do České republiky. Tam, kde bude provoz zachován, plánují podle libereckého hejtmana zavést podobné kontroly, jaké má Česko na hranicích s Německem a Rakouskem.

„Jednáme o tom, jestli na území Libereckého kraje zůstane nějaký přechod, který bude otevřený pro pendlery. Hodně stojíme o to, aby nějaký přechod co nejblíže Liberci v tomto režimu fungoval. Jestli má ekonomika zůstat v chodu, tak je pro Liberecký kraj a především pro libereckou průmyslovou zónu důležité, aby zaměstnanci z Polska mohli jezdit do Densa a dalších firem. Protože pokud tam jezdit nebudou, může to znamenat zastavení výroby,“ řekl hejtman. Za optimální považuje zachování provozu na přechodu v Hrádku nad Nisou od 05:00 do 23:00 pro lidi s pracovním povolením.

Krajskému policejnímu řediteli Vladislavu Husákovi se naopak podařilo vyjednat otevření česko-německého hraničního přechodu Petrovice-Lückendorf pro pendlery, kteří z Libereckého kraje jezdí za prací do Německa. Průjezdný by měl být v režimu od 05:00 do 23:00 od pondělí. Od dnešní půlnoci blokuje tento česko-německý přechod stejně jako přechod v nedalekém Krompachu betonový zátaras. Bez otevření přechodu by lidé z Libereckého kraje museli jezdit za prací do Německa přes Jiříkov na Děčínsku.

 

zav/čtk

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama