Výstava mapuje na patnáct tisíc německých hrobů v Ústeckém a Karlovarském kraji

„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí. Lucie Römer a Michaela Danelová v posledním půl roce zdokumentovaly na 15 000 německých hrobů v Ústeckém a Karlovarském kraji. Osudy lidí, kteří vybudovali podstatnou část naší země. A kterým dlužíme místo v naší kolektivní paměti. Bohužel se nacházíme v momentu, kdy musíme rozhodnout, jak se jako společnost k tomuto odkazu postavíme.“ Pro Náš REGION to uvedla ředitelka Multikulturního centra Praha Zuzana Schreiberová.

Zúčastnila se vernisáže výstavy v pražském prostoru Sněmovní 7, která německé hroby v Ústeckém a Karlovarském kraji mapuje. „V České republice se nachází stovky tisíc německých hrobů. V jakém jsou stavu? Dají se vůbec zachránit? A proč by měly? S těmito otázkami se v roce 2020 vydaly Lucie Römer a Michaela Danelová na 50 hřbitovů v Karlovarském a Ústeckém kraji, aby je zdokumentovaly. Výstava je vyvrcholením projektu,“ uvádí upoutávka na výstavu.

Město se postará o chátrající hroby svých slavných představitelů

Prezident shromáždění německých spolků v České republice Martin Herbert Dzingel uvedl, že toto uskupení se již léta snaží vyřešit stav německých hrobů. „Našim eminentním zájmem je zachovat tato místa v pietě, a hlavně jako historickou paměť této země,“ řekl. Připomněl, že do zemí Koruny České přišli první němečtí řemeslníci na pozvání českých panovníků, „tedy již ve 12. století po Kristu“.

O německé hroby bychom přijít neměli

Uvedl, že „po kolektivním odsouzení a vyhnání po roce 1945“ byla Němcům, kteří zde dlouhá léta žili, veškerá péče o hroby předků znemožněna. Řekl, že dnešní německá menšina není schopna situaci vyřešit, je proto rád, že česká i německá vláda s péčí o hroby různými formami pomáhají.

Petr Enc se stará o hroby vojáků, zná jejich jména. Na brandýském hřbitově jich je přes šestašedesát!

Spoluautorka dokumentace projektu německých hrobů Lucie Römer uvedla, že s Michaelou Danelovou navštívily asi desetinu německých hrobů v obou krajích. Věří, že ty, kteří si výstavu prohlédnou, přesvědčí o tom, že „německé hroby jsou něco, o co bychom jako společnost přijít neměli“. Výstava je až do 7. října otevřena každý všední den od 9 do 18 hodin.

FOTO: Z vernisáže výstavy mapující německé hroby v Ústeckém a Karlovarském kraji

Z vernisáže výstavy mapující německé hroby v Ústeckém a Karlovarském kraji - Výstava mapuje na patnáct tisíc německých hrobů v Ústeckém a Karlovarském kraji – foto Zuzana Schreiberova 1Z vernisáže výstavy mapující německé hroby v Ústeckém a Karlovarském kraji - Výstava mapuje na patnáct tisíc německých hrobů v Ústeckém a Karlovarském kraji – foto Zuzana Schreiberova 2
Dnes, 14:20
Karlovarský hotel Thermal chce navenek vypadat tak, jako v roce 1977.
Včera, 10:10
Karlovarští radní doporučili prodat přímému zájemci pozemky v těsné blízkosti lázeňského centra. Rozhodli se tak...
1.12.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
1.12.2020
Autobusovou linkovou dopravu na Teplicku bude od prosince příštího roku provozovat společnost ČSAD Slaný. Desetiletou smlouvu...
1.12.2020
Karlovarský kraj stále nemá zvolené vedení. Ani čtvrté pokračování ustavujícího zasedání zastupitelstva neskončilo jeho volbou....
30.11.2020
Sesuvem poškozená trať mezi Dalovicemi a Hájkem na Karlovarsku by měla začít opět sloužit zřejmě...
29.11.2020
Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez koncertů...
28.11.2020
Razítko tradiční vánoční pošty z Božího Daru bude mít letos motiv Ježíška a komet. Razítkování...
24.11.2020
Po dvou nových úsecích dálnice D6 budou řidiči jezdit od příštího týdne. Ředitelství silnic a...
20.11.2020
Místo prázdných domů v takzvaně sociálně vyloučené lokalitě v ulicích Hornická a Heyrovského v Sokolově...
Reklama