Z některých památek v Ústeckém kraji jsou provizorní šicí dílny

zámecký park_ilustrační obrázek

Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.

Za pěkného počasí tak míří na procházky do Krásného Dvora, Libochovic či Ploskovic, kde začala oprava fasády a oken. Kvůli odložení zahájení sezony způsobené nouzovým stavem, který kvůli šíření nového koronaviru vyhlásila, vláda, počítají správci památek se ztrátou. Aby ušetřili, svěřují některé práce přímo zaměstnancům.

Památky ve správě Národního památkového útavu (NPÚ) se chystají na odložený start sezony. „Současně se věnují činnostem, na které v běžném provozu nezbývá čas. Na mnoha památkách vznikly provizorní šicí dílny,“ řekl mluvčí NPÚ Tomáš Pospíšil.

Nové expozice připravují na zámcích v Duchcově a Jezeří, současné chtějí doplnit na zámku v Benešově nad Ploučnicí. V areálu zámku Krásný dvůr dokončují přípravy na plánovanou obnovu glorietu v parku, která je spolufinancovaná z fondů EU.

Místo turistů rekonstrukce

V Ploskovicích už stojí kvůli obnově fasády lešení, zedníci oklepávají omítku v dolní části zámku a truhláři poté vymění okna. Poškozené prvky míří do restaurátorských dílen. Opravy potrvají zhruba dva roky. „Musíme dodržovat bezpečnostní opatření, proto tu pracuje vždy omezený počet lidí,“ řekla kastelánka Jana Zimandlová, které se po návštěvnících stýská. „Je tu smutno,“ podotkla.

adršpašsko-teplické skály

Ochránci přírody odloží úklidovou akci. Stávkovat budou online

V libochovickém zámeckém parku vysypávají pískem cesty, omlazují keře nebo a připravuje se výsadba 10 tisíc letniček. V nejbližší době začne správa zámku přesazovat historické palmy do nových dubových květináčů. Na zámku Velké Březno nedaleko Ústí nad Labem zaměstnanci odstraňují následky vichřice, likvidují náletové křoviny. Správa hradu Házmburk instaluje nové lavičky u cesty od parkoviště na hrad.

Mnoho správ památkových objektů využívá čas k renovaci prostor, které slouží jako zázemí pro návštěvníky nebo zaměstnance. Památky zatím brigádníky na průvodcovské služby nepřijímají.

V lednu a v únoru byly podle Pospíšila celkové výnosy NPÚ v meziročním srovnání vyšší, do poloviny března však výnosy klesly o 12 milionů korun. „Do poloviny dubna by tento propad mohl být i více než 30 milionů, potrvá-li situace až do konce dubna, předpokládáme propad až 55 milionů,“ uvedl Pospíšil. V této souvislosti NPÚ zavádí úsporná opatření. Správy památkových objektů v Ústeckém kraji podle Pospíšila v maximální míře využívají vlastních pracovních i technických kapacit k provádění prací, které doposud zajišťovali externí dodavatelé.

Příznivci hradů a zámků v Ústeckém kraji se na sociálních sítích mohou v blízké době těšit na videa představující netradiční pohledy do objektů. Výběr toho nejzajímavějšího představí samotní správci objektů. Prvním takovým formátem je už nyní například klavírní recitál pořízený na zámku Velké Březno, který je k dispozici na webu, facebooku a youtube kanálu zámku.

est/čtk

Dnes, 10:34
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Včera, 11:26
Požár, který v pátek zcela zničil dvě historické chaty na Děčínsku, způsobil podle předběžných odhadů...
Včera, 10:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 10:50
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
24.5.2020
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
22.5.2020
V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic dnes shořely dvě historické chaty, které jsou kulturní...
21.5.2020
Speciální opatření budou platit při doplňovacích senátních volbách na Teplicku. Lidé si kvůli ověření totožnosti...
Reklama