mapa regionů
zavřít mapu

Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
Za pěkného počasí tak míří na procházky do Krásného Dvora, Libochovic či Ploskovic, kde začala oprava fasády a oken. Kvůli odložení zahájení sezony způsobené nouzovým stavem, který kvůli šíření nového koronaviru vyhlásila, vláda, počítají správci památek se ztrátou. Aby ušetřili, svěřují některé práce přímo zaměstnancům.
Památky ve správě Národního památkového útavu (NPÚ) se chystají na odložený start sezony. „Současně se věnují činnostem, na které v běžném provozu nezbývá čas. Na mnoha památkách vznikly provizorní šicí dílny,“ řekl mluvčí NPÚ Tomáš Pospíšil.
Nové expozice připravují na zámcích v Duchcově a Jezeří, současné chtějí doplnit na zámku v Benešově nad Ploučnicí. V areálu zámku Krásný dvůr dokončují přípravy na plánovanou obnovu glorietu v parku, která je spolufinancovaná z fondů EU.
V Ploskovicích už stojí kvůli obnově fasády lešení, zedníci oklepávají omítku v dolní části zámku a truhláři poté vymění okna. Poškozené prvky míří do restaurátorských dílen. Opravy potrvají zhruba dva roky. „Musíme dodržovat bezpečnostní opatření, proto tu pracuje vždy omezený počet lidí,“ řekla kastelánka Jana Zimandlová, které se po návštěvnících stýská. „Je tu smutno,“ podotkla.
V libochovickém zámeckém parku vysypávají pískem cesty, omlazují keře nebo a připravuje se výsadba 10 tisíc letniček. V nejbližší době začne správa zámku přesazovat historické palmy do nových dubových květináčů. Na zámku Velké Březno nedaleko Ústí nad Labem zaměstnanci odstraňují následky vichřice, likvidují náletové křoviny. Správa hradu Házmburk instaluje nové lavičky u cesty od parkoviště na hrad.
Mnoho správ památkových objektů využívá čas k renovaci prostor, které slouží jako zázemí pro návštěvníky nebo zaměstnance. Památky zatím brigádníky na průvodcovské služby nepřijímají.
V lednu a v únoru byly podle Pospíšila celkové výnosy NPÚ v meziročním srovnání vyšší, do poloviny března však výnosy klesly o 12 milionů korun. „Do poloviny dubna by tento propad mohl být i více než 30 milionů, potrvá-li situace až do konce dubna, předpokládáme propad až 55 milionů,“ uvedl Pospíšil. V této souvislosti NPÚ zavádí úsporná opatření. Správy památkových objektů v Ústeckém kraji podle Pospíšila v maximální míře využívají vlastních pracovních i technických kapacit k provádění prací, které doposud zajišťovali externí dodavatelé.
Příznivci hradů a zámků v Ústeckém kraji se na sociálních sítích mohou v blízké době těšit na videa představující netradiční pohledy do objektů. Výběr toho nejzajímavějšího představí samotní správci objektů. Prvním takovým formátem je už nyní například klavírní recitál pořízený na zámku Velké Březno, který je k dispozici na webu, facebooku a youtube kanálu zámku.
est/čtk