Z poslední vilové čtvrti v Mostě ghetto? Zahražany se ozvaly

Vilová čtvrť pod Hněvínem zažívá strach. Místní se bojí vznikající ubytovny, kam prý majitel stěhuje neplatiče, zahraniční dělníky a problémová individua. Poslední slušné místo v Mostě, Zahražany, tak může skončit jako Chanov.

Obyvatelé Zahražan proto sepsali petici, kterou odevzdali před prázdninami magistrátu. Přes 1700 místních v ní žádá mostecké radní, aby nebyla vybudována ubytovna pro sociálně slabé v bloku 5 v ulici Slovenského národního povstání. Po městě požadují, aby nemovitost odkoupilo.

Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát

Střílel, aby prý chránil. Co udělá, až se vrátí na svobodu? Vrah z Chomutova promluvil

„My jsme petici obdrželi, byla projednána jak v radě města, tak v zastupitelstvu. Pan primátor už se s majitelem toho bloku sešel, situaci projednávali a nyní čekáme na písemné vyjádření majitele,“ řekla tisková mluvčí Mostu Alena Sedláčková.

Prominentní čtvrť se mění v Chanov

Situace v dosud klidné vilové čtvrti, která je posledním slušným místem a starozástavbou v Mostě má však od klidu daleko. Lidé se ozývají tím spíš, že jde mnohdy o bohaté, prominentní a dlouholeté občany Mostu, kteří sledovali, jak dopadl nejen mostecký Chanov, ale i další mostecké čtvrti, kde ještě před 10 lety byl ukázkový pořádek.

Nejdražší cestování MHD má nejchudší Chomutov! Čím víc lidí v exekuci, tím vyšší jízdné

„Místní jsou velice znepokojeni. Ze zrušené ubytovny Domino se lidé začínají stěhovat do Bloku 5, kde začínají vznikat i první problémy,“ potvrzuje studentka vysoké školy Barbora Lancová, která na Zahražanech žije od dětství. Z Domina se do „pětky“ přestěhovalo podle informací redakce 35 lidí a není skoro dne, kdy by nebyla volána městská police ke zjednání klidu.

Tlak občanů na město roste

Varovný prst proto zvedla mostecká patriotka Gabriela Nekolová, která je iniciátorkou petice. A na problém v Zahražanech upozornila. „Začal se tam hromadit nepořádek kolem popelnice, kontejneru v okolí, kam vyhazují i kusy nábytku a začali tam vlastně první takové spory, co jsou tedy volání policie, hluk a další problémy,“ vylíčila Nekolová pro Náš REGION.

Strach lidí vlastníka překvapuje

Majitele objektu Josefa Smolíka strach Mostečanů překvapuje. „Lidé sepisují petici, aniž by se vlastníka objektu dotázali, co zamýšlí s budovou. Neměl jsem jediný dotaz od aktérů petice na účel využití,“ podivuje se. Objekt podle něj zůstane nadále jako bytový dům. „Jeho stav budeme postupně zlepšovat,“ plánuje Smolík. Nepotvrdil tak obavy lidí, že by se z domu stala ubytovna. Faktem ale zůstává, že Smolíkův byznys je založený na chudobě. A o opaku veřejnost nepřesvědčil.

Sasové u Ústí nad Labem utrpěli drtivou porážku, husitům pomohlo vedro a dvojitá vozová hradba

Městu dal podnikatel nabídku, která ovšem rozhodně není velkorysá. Diskutovaný objekt prý prodá, ovšem za podmínky odkupu i s koupalištěm, a to za nehorázných 90 milionů korun. „To je nabídka značně arogantní a drzá. To je skoro výpalné. Zaplaťte mi tolik, nebo poslední slušnou lokalitu v Mostě zlikviduji. Na to město nepřistoupí, protože takovou částku zaplatit ani nemůže. Chápu, že je to podnikatel a jde o byznys, ale přesně takový způsob jednání poctivé podnikatele v očích veřejnosti poškozuje,“ řekl redakci zdroj z mosteckého magistrátu, který si vzhledem k svému přísnému pohledu na Smolíka přál zůstat v anonymitě.

Občané Zahražan, ale i mostečtí politici jsou tak v koutě. Jejich situace je zoufalá, protože nemají už moc nástrojů, jak vlastníka soukromého majetku donutit, aby se choval jako člověk a solidní podnikatel. Mohou jen doufat, že Smolíkův záměr bude poctivý. Jinak ho budou proklínat, že poslední bezproblémovou lokalitu v Mostě zničil právě on.

 

Výzva

Bydlíte v některé z mosteckých čtvrtí a jste svědkem nepořádku a jeho tolerance ze strany vlastníka nemovitosti i magistrátu? Vyfoťte a pošlete nám tip.

10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
8.6.2021
Ústecký kraj se v srpnu opět pokusí prodat v dražbě nepotřebný majetek. Koupit lze soubor...
4.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
4.6.2021
S postcovidovým syndromem se pacienti léčí i řadu měsíců. Dýchací potíže, problémy s mobilitou a...
31.5.2021
Třičtvrtě milionový plat a odměny vyplatil Ústecký krajský úřad pod vedením hejtmana Jana Schillera /ANO/...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
20.5.2021
Július Rigo si za novodobé otrokářství ve Velké Británii a za další trestné činy odpyká...
14.5.2021
Případem tisíců ztracených předmětů z litoměřického muzea se bude zabývat Krajský soud v Ústí nad...
13.5.2021
Včera v noci se čtveřice z Mostecka rozhodla ukrást dřevěného medvěda. Jejich pokus však překazil...
5.5.2021
Třináct českých boxerů a boxerek se představí na tradiční Velké ceně Ústí nad Labem, jejíž...
4.5.2021
Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
Reklama