Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek

Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek. Jsou vybaveny moderními technologiemi, některá mají nosítka s nosností do 318 kilogramů. Sanitky vyjedou v lednu do výjezdových základen. Nahradí starší vozy, které budou sloužit jako záložní, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje (ZZS ÚK) Prokop Voleník.

Celkem 12 sanitek je typu Volkswagen Crafter, což jsou prostornější vozy. „Tyto dodávky máme poprvé. Jsou udělané tak, že nosítka lze ukotvit doprostřed. To znamená, že záchranáři se mohou pohybovat okolo pacienta, mnohem lépe se kolem zraněného vejdou,“ uvedl mluvčí. Ve vozech lze také zvlášť vyhřívat kabinu řidiče a klimatizovat prostor sanitky.

Hydraulická nosítka lze ovládat jednou rukou. „Nejčastější potíže zdravotníků souvisí se zády, protože uzvednout člověka vážícího 100 nebo 150 kilogramů vyžaduje fyzické úsilí. Díky novým nosítkům ubude lidí, kteří se zády marodí, bude jich tak více v práci,“ poznamenal Voleník.

Cena jednoho takového vozu je zhruba 3,8 milionu korun. Zdravotnická záchranná služba je pořídila z účelové dotace Ústeckého kraje ve výši 14 milionů korun a z fondu investic ZZS ÚK. Cena za 12 kusů činí zhruba 45 milionů korun. Sanitky budou sloužit na základnách Rumburk, Česká Kamenice, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Roudnice nad Labem, Louny, Podbořany, Most, Chomutov a Kadaň.

Jednu sanitku typu Volkswagen Transporter za za 2,6 milionu pořídili záchranáři z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, jezdit bude z výjezdové základny Děčín. Čtyři vozy stejného typu celkem za 10,4 milionu koupila záchranka z fondu investic ZZS ÚK. Tyto vozy využijí záchranáři na základnách Lovosice, Jirkov, Litvínov a Žatec.

Vozový park obnovuje záchranná službě průběžně. „Protože vyřazená vozidla jsou jak říkáme bojeschopná, budou ještě uschovaná, pokud by se objevil nějaký problém,“ uvedl Voleník.

ČTK

Dnes, 17:01
Památník Terezín včera při příležitosti 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim slavnostně otevřel stálou...
Dnes, 13:20
Podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem navrhnou architekti. S nápady se může zapojit...
Dnes, 09:32
V Mostě se včera otevřel domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Kapacitu má 96 lůžek,...
Včera, 20:37
Kadaň na Chomutovsku letos postaví oplocené lanové centrum pro celou rodinu. Radnice ho chce umístit...
27.1.2020
Politici si rozdělili kořist. Děčínský zámek získala politička hnutí Náš Děčín, Miroslava Poskočilová. Aby byla...
louny
27.1.2020
Náš REGION vyškolil jednoho z velkých zaměstnavatelů na Lounsku i místní samosprávu. Louny totiž po...
27.1.2020
Malebné Lázně Mšené se nacházejí jen 45 kilometrů od Prahy na okraji litoměřického okresu. Rozkládají...
27.1.2020
Radní města Varnsdorf na svém zasedání rozhodli, že kvůli možné spolupráci mezi Krajskou zdravotní (KZ)...
27.1.2020
Most váhá, jestli i nadále pronajímat městské pozemky cirkusům. Na webu magistrátu proto vyšla anketa,...
27.1.2020
Ústecký krajský soud v pátek podruhé projednával loupež hodinek v klenotnictví v Teplicích. Soudce přečetl...
Reklama