Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek

Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek. Jsou vybaveny moderními technologiemi, některá mají nosítka s nosností do 318 kilogramů. Sanitky vyjedou v lednu do výjezdových základen. Nahradí starší vozy, které budou sloužit jako záložní, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje (ZZS ÚK) Prokop Voleník.

Celkem 12 sanitek je typu Volkswagen Crafter, což jsou prostornější vozy. „Tyto dodávky máme poprvé. Jsou udělané tak, že nosítka lze ukotvit doprostřed. To znamená, že záchranáři se mohou pohybovat okolo pacienta, mnohem lépe se kolem zraněného vejdou,“ uvedl mluvčí. Ve vozech lze také zvlášť vyhřívat kabinu řidiče a klimatizovat prostor sanitky.

Hydraulická nosítka lze ovládat jednou rukou. „Nejčastější potíže zdravotníků souvisí se zády, protože uzvednout člověka vážícího 100 nebo 150 kilogramů vyžaduje fyzické úsilí. Díky novým nosítkům ubude lidí, kteří se zády marodí, bude jich tak více v práci,“ poznamenal Voleník.

Cena jednoho takového vozu je zhruba 3,8 milionu korun. Zdravotnická záchranná služba je pořídila z účelové dotace Ústeckého kraje ve výši 14 milionů korun a z fondu investic ZZS ÚK. Cena za 12 kusů činí zhruba 45 milionů korun. Sanitky budou sloužit na základnách Rumburk, Česká Kamenice, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Roudnice nad Labem, Louny, Podbořany, Most, Chomutov a Kadaň.

Jednu sanitku typu Volkswagen Transporter za za 2,6 milionu pořídili záchranáři z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, jezdit bude z výjezdové základny Děčín. Čtyři vozy stejného typu celkem za 10,4 milionu koupila záchranka z fondu investic ZZS ÚK. Tyto vozy využijí záchranáři na základnách Lovosice, Jirkov, Litvínov a Žatec.

Vozový park obnovuje záchranná službě průběžně. „Protože vyřazená vozidla jsou jak říkáme bojeschopná, budou ještě uschovaná, pokud by se objevil nějaký problém,“ uvedl Voleník.

ČTK

4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
26.7.2020
Restaurátoři na zámku Duchcov na Teplicku ladí poslední detaily nového prohlídkového okruhu věnovaného Valdštejnům. První...
Reklama