Zámek Krásný Dvůr na Lounsku připravuje opravy staveb v parku

Zámek v Krásném Dvoře u Podbořan na Lounsku chce opravit stavby v rozlehlém anglickém parku. Objekty ve filmaři i turisty vyhledávaném parku léta chátrají. Otevřít turistům se podařilo zatím pouze novogotickou rozhlednu. Národní investiční plán, který zveřejnila vláda, počítá s opravami samotného zámku.

Zámek patří pod Národní památkový ústav (NPÚ). Šárka Kovaříková ze zámku řekla, že památku od března do října v letošním roce navštívilo celkem 20.006 lidí, z toho 12.443 bylo na prohlídce zámku či novogotického templu a 7563 se zúčastnilo některé z akcí pořádaných zámkem. „Oproti minulým rokům se jedná o drobný pokles návštěvnosti,“ uvedla Kovaříková. Vzrůstá podle ní počet osob, které navštěvují speciální akce, úbytek je spíše v počtu návštěvníků na prohlídkách.

Z akcí pořádaných zámkem patří mezi již tradiční například jablečný den, na který ročně zavítají tisíce lidí. „Získané prostředky kryjí rozpočet na údržbu zámeckého areálu. Tento rok byl z hlediska hospodaření velmi dobrý, a tak můžeme obnovit další dřevěnou lávku přes potok Leska v zámeckém parku,“ uvedla Kovaříková.

Park s rozlohou 100 hektarů je přístupný celoročně. V roce 2017 se otevřel turistům v parku templ, což je jedna z nejstarších rozhleden v Česku. Oprava objektu z roku 1793 stála 20 milionů korun, velkou část nákladů pokryla dotace z norských fondů.

V příštím roce chce zámek dokončit obnovu nejvýznamnějších částí parku. O dotaci požádal zámek na opravu ptačí voliéry, kamenné lavičky se schody a glorietu. Mezi další stavby v areálu patří čínský pavilon, Goethův pavilon, obelisk, vodopád či poustevníkova rokle.

Ve zveřejněném Národním investičním plánu se počítá s opravou střech a fasád zámku a rekonstrukcí interiérů. Do plánu je zahrnuta i obnova bývalé jízdárny, skleníku a právě ústředních partií parku včetně rokle. Anglický park, který je prvním svého druhu v Čechách, založil Jan Rudolf Černín.

Rod Černínů z Chudenic příležitostně obýval zámek Krásný Dvůr až do II. světové války. Za okupace využívaly zámek nacistické úřady a chvíli sloužil také jako jedno z rekreačních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa. V květnu 1945 byl tehdejší německý válečný lazaret na zámku vystřídán štábem sovětských vojsk. V 50. letech minulého století se na zámek svážel mobiliář z řad objektů určených k demolici.

Zámek vyhledávají zejména turisté z České republiky. „Vzrůstá počet návštěvníků z Německa, turisté přijíždí z Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemí, Polska či Ruska,“ uvedla Kovaříková. V minulosti si samotný zámek zahrál v řadě filmů, teď si štáby oblíbily park. V červnu například v parku natáčel režisér Zdeněk Troška několik záběrů pro svou pohádku Zakleté pírko.

ČTK

Včera, 11:22
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
Včera, 10:02
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
17.2.2020
Jirkov na Chomutovsku plánuje umístit kamery k několika rekonstrukcím, aby je lidé mohli doma sledovat...
17.2.2020
Až 13procentní nezaměstnanost má Podbořanský Rohozec. Obec v nejzápadnější části Ústeckého kraje má nejvyšší míru...
17.2.2020
Městští strážníci z Dubí vybírali pokuty za překročení rychlosti v obci Srbice na Teplicku neoprávněně....
Reklama