Zámek Krásný Dvůr na Lounsku připravuje opravy staveb v parku

Zámek v Krásném Dvoře u Podbořan na Lounsku chce opravit stavby v rozlehlém anglickém parku. Objekty ve filmaři i turisty vyhledávaném parku léta chátrají. Otevřít turistům se podařilo zatím pouze novogotickou rozhlednu. Národní investiční plán, který zveřejnila vláda, počítá s opravami samotného zámku.

Zámek patří pod Národní památkový ústav (NPÚ). Šárka Kovaříková ze zámku řekla, že památku od března do října v letošním roce navštívilo celkem 20.006 lidí, z toho 12.443 bylo na prohlídce zámku či novogotického templu a 7563 se zúčastnilo některé z akcí pořádaných zámkem. „Oproti minulým rokům se jedná o drobný pokles návštěvnosti,“ uvedla Kovaříková. Vzrůstá podle ní počet osob, které navštěvují speciální akce, úbytek je spíše v počtu návštěvníků na prohlídkách.

Z akcí pořádaných zámkem patří mezi již tradiční například jablečný den, na který ročně zavítají tisíce lidí. „Získané prostředky kryjí rozpočet na údržbu zámeckého areálu. Tento rok byl z hlediska hospodaření velmi dobrý, a tak můžeme obnovit další dřevěnou lávku přes potok Leska v zámeckém parku,“ uvedla Kovaříková.

Park s rozlohou 100 hektarů je přístupný celoročně. V roce 2017 se otevřel turistům v parku templ, což je jedna z nejstarších rozhleden v Česku. Oprava objektu z roku 1793 stála 20 milionů korun, velkou část nákladů pokryla dotace z norských fondů.

V příštím roce chce zámek dokončit obnovu nejvýznamnějších částí parku. O dotaci požádal zámek na opravu ptačí voliéry, kamenné lavičky se schody a glorietu. Mezi další stavby v areálu patří čínský pavilon, Goethův pavilon, obelisk, vodopád či poustevníkova rokle.

Ve zveřejněném Národním investičním plánu se počítá s opravou střech a fasád zámku a rekonstrukcí interiérů. Do plánu je zahrnuta i obnova bývalé jízdárny, skleníku a právě ústředních partií parku včetně rokle. Anglický park, který je prvním svého druhu v Čechách, založil Jan Rudolf Černín.

Rod Černínů z Chudenic příležitostně obýval zámek Krásný Dvůr až do II. světové války. Za okupace využívaly zámek nacistické úřady a chvíli sloužil také jako jedno z rekreačních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa. V květnu 1945 byl tehdejší německý válečný lazaret na zámku vystřídán štábem sovětských vojsk. V 50. letech minulého století se na zámek svážel mobiliář z řad objektů určených k demolici.

Zámek vyhledávají zejména turisté z České republiky. „Vzrůstá počet návštěvníků z Německa, turisté přijíždí z Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemí, Polska či Ruska,“ uvedla Kovaříková. V minulosti si samotný zámek zahrál v řadě filmů, teď si štáby oblíbily park. V červnu například v parku natáčel režisér Zdeněk Troška několik záběrů pro svou pohádku Zakleté pírko.

ČTK

25.9.2020
Před budovou mostecké knihovny se v úterý 22. září večer konala demonstrace za záchranu mostecké...
24.9.2020
Referendum k uvažované stavbě obchodního centra v městském obvodu Střekov v Ústí nad Labem je...
23.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
23.9.2020
Lounské muzeum uspořádalo výstavu na počest stoletého výročí Loutkového divadla v Lounech, nejstaršího v republice....
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
Reklama