Zaorálek napravuje Staňkův „úlet“. Hadí lázně zůstanou pod památkovou ochranou, než se věc prošetří

Hadí lázně nejsou kulturní památkou. Tak rozhodl těsně před svým odchodem z funkce ministra kultury Antonín Staněk. Rozsekl tak letitý spor i přes nesouhlas památkářů a veřejnosti. Naopak šel na ruku majiteli objektu a kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Třešňákovi. Staňkův nástupce, ministr kultury Lubomír Zaorálek, zatáhl za záchrannou brzdu. „Hadí lázně zůstanou během prověřování případu pod památkovou ochranou,“ vyplývá ze Zaorálkova usnesení, které zveřejnil irozhlas.cz

V posledních hodinách svého působení v křesle ministra kultury zřejmě Antonín Staněk přemýšlel, jak by se ještě nesmazatelně zapsal do historie české kultury. Jeho funkční období příliš pozitivní přínos nemělo, umělci Staňka kritizovali, a česká vláda se kvůli jeho jednání dokonce otřásala v základech a hrozily předčasné volby. Staněk neměl co ztratit a je možné se ptát, jestli naopak nemohl něco získat? Za pět minut dvanáct totiž stihl 31. července podepsat rozhodnutí, které učinilo z Hadích lázní obyčejný barák nijak zvlášť kulturně chráněný. Tedy udělal to, na čem měl výsostný zájem teplický podnikatel a developer Jaroslav Třešňák, jeden z nejštědřejších sponzorů volební kampaně prezidenta Miloš Zemana.

Matka Tereza, oficiálně světice. Ve skutečnosti nechávala trpět nemocné pro přiblížení se Kristu

Ke Třešňákovo návrhům odmítali vydat souhlas památkáři, neboť součástí přestavby památkově chráněných lázní bylo zdemolování cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Památkáři se s tím neztotožňují

Staňkův podpis, který z cenných lázní učinil obyčejný barák, leží v žaludku obyvatelům Teplic i památkářům. S rozhodnutím se Národního památkový ústav neztotožňuje. „Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného ministerstva kultury ze dne 8. července 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, která k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány,“ uvedl ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubý.

Pozemky pod Parukářkou se zpřístupnily obyvatelům Trojky

Staněk ohrozil české památky

Podle něj je Staňkův přístup zcela nepřípustný. „V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli,“ míní. Dodal, že rozhodnutí ministra může v případě, že by ministerstvo kultury postupovalo v podobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněných památek v České republice.

Fasády v kraji hyzdí název úklidové firmy. Poškozením majetku si způsobila problém, míní experti

Vlastník Hadích lázní v Teplicích chce budovu obnovit a zřídit v ní lázeňskou léčebnu až pro 200 dětí s pohybovými poruchami. Majitel Jaroslav Třešňák chce do lázní investovat až 200 milionů korun.

Klasicistní budova, která byla kulturní památkou od roku 1958, po několika přestavbách přestala sloužit svému původnímu účelu na přelomu tisíciletí. Třešňákova firma ji koupila v roce 2006.

 

Dnes, 08:57
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama