Zoo v Ústí, Děčíně i Chomutově navštívily loni statisíce lidí

Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii. Návštěvnost se zvýšila i v Podkrušnohorskému zooparku Chomutov, v ústecké zoo naopak klesla.

V děčínské zoo nyní vznikají tři expozice. „Jde o komplex tří energeticky nenáročných expozic s názvem Zvířata z chladných krajů,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Po dokončení stavby se v nových domovech zabydlí například rosomák sibiřský. Celkově chová zoo zhruba 400 zvířat ve 160 druzích na ploše šesti hektarů.

Děčínská zoo, jejímž zřizovatelem je město Děčín, po devíti letech zdražuje vstupné o dvacetikorunu. „Důvodem k tomuto kroku jsou zejména zvyšující se náklady na provoz,“ řekla mluvčí. Dodala, že ročně jsou okolo 25 milionů korun, za posledních devět let vzrostly o osm milionů korun.

Cestu za zvířaty do ústecké zoo si loni našlo 168.265 lidí. V porovnání s rokem 2018 se návštěvnost o 5733 lidí snížila, řekla ČTK mluvčí zoo Nikola Roštejnská. Letos chce zoo připravit materiál na výstavbu pavilonu pro asijské primáty. Podle mluvčí bude stavba stát několik milionů korun. „Hrazena bude z účelových finančních prostředků od našeho zřizovatele, statutárního města Ústí nad Labem,“ uvedla.

V plánu jsou i investice do úprav výběhu a pavilonu pro nosorožce. Poslední nosorožčí obyvatelku Zambu loni v červenci zoo dala kvůli zdravotním problémům utratit. Pocházela z jihoafrické přírodní rezervace Umfolozi, odchycena byla asi jako dvouletá. Za podezřelý převod mrtvého zvířete do soukromé sbírky čelila zoo kritice.

Branami zooparku v Chomutově letos prošlo 220.017 lidí, návštěvnost byla nejvyšší za poslední tři roky, sdělila ředitelka zoo Věra Fryčová. Zoo sníží ceny permanentek, naopak zvýší jednorázové vstupné. „V současné době zpracováváme nový ceník, který by měl vstoupit v platnost se spuštěním nového turniketového systému,“ uvedla ředitelka. Systém se podle ní spustí začátkem letní sezony. Park je příspěvkovou organizací města Chomutova.

ČTK

Dnes, 10:07
Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému šéfovi Senátu a dlouholetému primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní...
Včera, 13:11
Na Švestkové dráze na Litoměřicku bude vlastník testovat bezúdržbový provoz železnice. Místo pochůzkářů bude celistvost...
21.2.2020
Chomutov koupí od soukromého majitele za 100 milionů korun dům v Palackého ulici v centru...
21.2.2020
Jezero Most se otevře veřejnosti v září. Kvůli potížím při stavbě nebude rekreantům přístupné celé....
20.2.2020
Policie v Ústeckém kraji má nová vozidla. Ve středu převzala od ministra vnitra Jana Hamáčka...
19.2.2020
Tepličtí policisté obvinili šestapadesátiletého muže z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými...
18.2.2020
Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími...
18.2.2020
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
17.2.2020
Koupací sezona je ještě v nedohlednu, přesto je možné si 29. února obléct plavky, vzít...
17.2.2020
Jirkov na Chomutovsku plánuje umístit kamery k několika rekonstrukcím, aby je lidé mohli doma sledovat...
Reklama