Zoo v Ústí, Děčíně i Chomutově navštívily loni statisíce lidí

Zoologickou zahradu v Děčíně navštívilo v loňském roce 134.295 lidí, nejvíce v její sedmdesátileté historii. Návštěvnost se zvýšila i v Podkrušnohorskému zooparku Chomutov, v ústecké zoo naopak klesla.

V děčínské zoo nyní vznikají tři expozice. „Jde o komplex tří energeticky nenáročných expozic s názvem Zvířata z chladných krajů,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Po dokončení stavby se v nových domovech zabydlí například rosomák sibiřský. Celkově chová zoo zhruba 400 zvířat ve 160 druzích na ploše šesti hektarů.

Děčínská zoo, jejímž zřizovatelem je město Děčín, po devíti letech zdražuje vstupné o dvacetikorunu. „Důvodem k tomuto kroku jsou zejména zvyšující se náklady na provoz,“ řekla mluvčí. Dodala, že ročně jsou okolo 25 milionů korun, za posledních devět let vzrostly o osm milionů korun.

Cestu za zvířaty do ústecké zoo si loni našlo 168.265 lidí. V porovnání s rokem 2018 se návštěvnost o 5733 lidí snížila, řekla ČTK mluvčí zoo Nikola Roštejnská. Letos chce zoo připravit materiál na výstavbu pavilonu pro asijské primáty. Podle mluvčí bude stavba stát několik milionů korun. „Hrazena bude z účelových finančních prostředků od našeho zřizovatele, statutárního města Ústí nad Labem,“ uvedla.

V plánu jsou i investice do úprav výběhu a pavilonu pro nosorožce. Poslední nosorožčí obyvatelku Zambu loni v červenci zoo dala kvůli zdravotním problémům utratit. Pocházela z jihoafrické přírodní rezervace Umfolozi, odchycena byla asi jako dvouletá. Za podezřelý převod mrtvého zvířete do soukromé sbírky čelila zoo kritice.

Branami zooparku v Chomutově letos prošlo 220.017 lidí, návštěvnost byla nejvyšší za poslední tři roky, sdělila ředitelka zoo Věra Fryčová. Zoo sníží ceny permanentek, naopak zvýší jednorázové vstupné. „V současné době zpracováváme nový ceník, který by měl vstoupit v platnost se spuštěním nového turniketového systému,“ uvedla ředitelka. Systém se podle ní spustí začátkem letní sezony. Park je příspěvkovou organizací města Chomutova.

ČTK

29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
28.5.2020
V Děčíně začala plánovaná oprava střechy zimního stadionu, vyjde na 26 milionů korun. Město ji...
27.5.2020
Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu zbraně...
27.5.2020
Děčínské zoo se letos podařilo odchovat dvojčata vzácné kozy šrouborohé. Kopytník figuruje na seznamu ohrožených...
26.5.2020
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
26.5.2020
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
Reklama