Zříceninu Rýzmburk v Oseku navštěvuje až 10 tisíc lidí měsíčně

Zatímco dobrovolníci, kteří obnovují hrad Rýzmburk v Oseku, pozastavili kvůli nouzovému stavu některé práce, turistů na hrad přijde měsíčně až 10.000. Denně hrad navštěvují stovky lidí, někteří se ale chovají neukázněně. Informoval o tom Jiří Kučera, předseda a zakladatel Občanského sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk.

rad se před devíti lety rozhodla zachránit parta místních nadšenců, k nimž se přidali mladí dobrovolníci z celého světa. „Státní kulturní památka hrad Rýzmburk je uzavřený, samozřejmě lidi tam chodí,“ řekl Kučera a podotkl, že na hradě uklízí po turistech brigádníci. Hrad navštěvuje ročně 35.000 lidí, za měsíc v nouzovém stavu přišlo podle Kučery odhadem 10.000 turistů. „Někteří turisti jsou neukáznění, odpadky hází, kam je napadne,“ uvedl předseda sdružení.

Akce jako workcamp, kdy přijíždí na zříceninu pracovat lidé z různých zemí světa, sdružení zatím neplánuje. „Bojíme se mezinárodní akci spustit,“ řekl Kučera.

Láska dražší než královská koruna. Skandální a slavná

Dobrovolníci již například zazdili spolu s památkovým ústavem v Ústí nad Labem kavernu. Nyní hrad udržují tím, že sekají trávu, uklízí odpad po turistech a dřevo spadané z okolních stromů.

Sdružení se spojilo s dobrovolníky z Německa. „Na přístupové cestě, která je na obchodní stezku, která dříve vedla přes Krušné hory do Německa, je středověký most,“ řekl Kučera. Dodal, že na plánovaném workcampu chtělo sdružení spolu s Němci most opravit. „Mělo tam být mezinárodní setkání, kde by z jedné strany břehu přišli naše české aktivity a hasiči a ti, co by se podíleli na pracích, a z druhé strany němečtí kolegové,“ popsal zatím odložené setkání Kučera.

čtk

19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
26.8.2020
Sklizeň obilovin a řepky v Ústeckém kraji skončila. Výnosy jsou podprůměrné, nejnižší v celé republice....
Reklama