Utajená nemoc následníka trůnu. Co vše tajil císařský dvůr

Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou zemi v moderní stát. Ale všechno bylo jinak. Korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa I., se nakazil neléčitelnou nemocí, která obrátila jeho život zcela jiným směrem.

Vzdělaný záletník

Již ve dvou letech byl plukovníkem. Přání otce, aby svůj život před nástupem na trůn zasvětil armádě, rád splnil. Ač byl později jmenován podmaršálkem, vojna nikdy jeho myšlení zcela neovládla. Pod vlivem matky a některých učitelů dospěl mladý Rudolf k velmi moderním a liberálním politickým názorům. Přestože psal politické komentáře, před svým otcem je musel tajit a veškeré jeho články byly anonymní. Kritizoval v nich šlechtu i orientaci monarchie na německé císařství, byl si vědom nutnosti reforem. Ve volném čase mladý princ hodně cestoval, studoval a zabýval se přírodními vědami, především ornitologií.

Podivný život a ještě podivnější smrt královského snílka Ludvíka II.

Měl však také špatné stránky. Mezi ně patřila nadměrná konzumace alkoholu, morfia a neustálé pletky se ženami, které na něj letěly. Spoustu milenek měl už před svatbou, a když jel na námluvy za šestnáctiletou belgickou princeznou Štěpánkou, v jeho početném doprovodu nechyběla ani tehdejší princova milenka. Bylo jasné, že jde jen o svatbu z rozumu, hned po narození dcery začal pár žít odděleně a Rudolf dokonce usiloval o rozvod. A dál sváděl jednu ženu za druhou. Jenže pak se projevilo jeho onemocnění kapavkou naplno.

Samozvaný mužický car. Za hru na ruského vladaře zaplatil kozák Pugačov krutou daň

Touha po smrti

V krátkém čase následník trůnu zhubnul a zestárnul, ale ještě více se pohlavní choroba projevila na jeho duševním stavu. Začaly ho trápit těžké deprese, které se střídaly s touhou po užívání si života. Budoucnost pozvolna ztrácela smysl, až se objevila první myšlenka na sebevraždu. Zhoršující se zdravotní stav prince přiměl k její uskutečnění, a rozhodl se pro teatrální odchod ze života v náručí milenky. Musel jen najít vhodnou dívku. Už v roce 1888 se chtěl zastřelit s Mizzi Casparovou, ale jeho tehdejší milenka společnou smrt s princem nakonec odmítla. O pár měsíců později se do něj zamilovala teprve sedmnáctiletá baronesa Marie Vetserová. Její příbuzní si postěžovali císaři a ten synovi vztah zakázal. Rudolf se však odhodlal ke vzdoru a s Marií si slíbili společnou smrt, již brzy zrealizovali.

Milost přišla po dvanácté. Polního maršála Russworma nezachránil před popravou ani jeho ochránce Rudolf II.

„V lásce spojeni až do smrti“

Utekli do loveckého zámečku Mayerlingu, kde zanechali dopisy na rozloučenou. Marie napsala: „Jsem šťastnější ve smrti než v životě.“ A Rudolf? „Jdu pokojně do smrti, která jediná může zachránit mé dobré jméno.“ Snubní prsten na dívčině prstu, dar od Rudolfa, nesl nápis: „V lásce spojeni až do smrti.“ A pak už přišly výstřely.

Prokletí druhorozeného. Mladší bratr Františka Josefa I. si zajistil císařskou korunu v Mexiku

Po probdělé noci se třicetiletý následník trůnu oblékl a poslal svého sluhu ze zámku. Rychle se vrátil k nahé dívce. Na společné posteli zastřelil nejprve Marii a hned poté obrátil revolver proti sobě. V písemnostech, které zanechali, vyslovili přání, aby byli pohřbeni společně. To se jim však nesplnilo. Zatímco dívku pohřbili v kruhu rodiny, Rudolf měl honosný státní pohřeb. Císařský dvůr totiž nikdy nepřipustil, že by princ spáchal sebevraždu, a stejně byla pro veřejnost utajena příčina jeho depresí v podobě nakažlivé pohlavní nemoci.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama