13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Útok u Helgolandu vedla rakouská fregata Schwarzenberg. I ta patří do našich dějin

Další fotky

Rakousko se nikdy nemohlo počítat mezi námořní velmoci, ale když už se jeho lodě pustily do boje, jejich kapitánům nechyběly velitelské schopnosti a námořníkům statečnost. Tak jako 9. května 1864 u Helgolandu, malého souostroví v Severním moři.

Reklama

V době války o Šlesvicko-Holštýnsko Dánové blokovali Německému spolku přístup k severoněmeckým přístavům v ústí Labe, především k Brémám a Hamburku. Německý spolek (Deutscher Bund) v letech 1815 – 1866 jako politický svazek sdružoval státy s německy mluvícím obyvatelstvem, hlavně Prusko, Bavorsko, Württembersko, Hannoversko, Sasko a Rakouské císařství, pochopitelně včetně zemí Koruny české.

Rakousko, které jako jediný člen Německého spolku disponovalo potřebnou námořní silou, za účelem uvolnění této blokády přesunulo začátkem května roku 1864 ze Středozemního do Severního moře své dvě šroubové fregaty Radetzky a Schwarzenberg. Za pruskou stranu se k nim připojily dva dělové čluny Basilisk a Blitz a kolesový parník Preussicher Adler. Tato nepříliš silná flotila vyplula 9. května 1864 pod velením kapitána Wilhema von Tegethoffa k Helgolandu, kde se nacházela jen tříčlenná dánská flotila sestávající také ze dvou šroubových fregat Nils Juel a Jylland a šroubové korvety Heimdal. Dánské lodě však byly modernější a lépe vyzbrojené a měly i lépe vycvičené posádky.

Před 170 lety český maršál Radecký slavně vítězil v Itálii. Jenom se o tom dřív moc nemluvilo

Kolem poledne 9. května 1864 došlo k vizuálnímu kontaktu mezi oběma flotilami a o dvě hodiny později zahájil kapitán von Tegetthoff palbu ze své velitelské fregaty Schwarzenbeg. Rakouský kapitán si byl vědom převahy dánských děl, která měly větší účinnost zejména při střelbě na větší dálku. Rozhodl se proto vzdálenost mezi loďmi zkrátit a o tuto výhodu Dány, pokud možno připravit.

Po dvou hodinách boje byly od sebe nepřátelské flotily vzdálené už jen asi 370 metrů. Fregata Schwarzenberg za tu dobu utrpěla 153 zásahů, několikrát na ní hořelo a pětina mužů byla zabita. Ztráty, byť ne tak značné, utrpěli i Dánové. Proto se lodě od sebe odpoutaly, posádky začaly opravovat nejhorší škody a připravovat se k novému střetu.

Byl zvyklý velet z hřbetu koně a prohrál bitvu u Hradce Králové. Ne však vlastní vinou

Mezitím však bylo v Londýně dohodnuto příměří, na jehož základě by museli Dánové blokádu baltských přístavů ukončit tak jako tak. Další boj tedy ztratil smysl a dánský velitel, kapitán Edouard Suenson, se proto rozhodl bojiště opustit, i když měl větší naději na vítězství. Von Tegetthoff dostal nedlouho poté rozkaz odplout do saského Cuxhavenu a provést v přístavu nejnutnější opravy.

FOTO: Bitva u Helgolandu 1864

Bitva u Helgolandu 1864 - Bitva u Helgolandu podle Puettnera, vpředu hoří rakouská vlajková loď Schwarzenberg. – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Dánská šroubová fregata Jylland – wikipedidBitva u Helgolandu 1864 - Dánské lodě v popředí, vlevo vzadu hořící fregata Schwrzenberg – wikipediaBitva u Helgolandu 1864 - Helgoland – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Kapitán Wilhelm von Tegetthoff vedl skupinu lodí Německého spolku do bitvy u Helgolandu – wikipedia
Další fotky
Bitva u Helgolandu 1864 - Mapa Německého spolku – členské státy (tmavě zeleně) – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Německý solek 1815 – 1866 – wikipediaBitva u Helgolandu 1864 - Pomník kapitána Edouarda Suensona v Copenhagenu – wikipeidaBitva u Helgolandu 1864 - Šroubová loĎ Schwarzenberg – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Vlajka Dánska – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Znak Německého spolkcu – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Vlajka Německého spolku – wikipedie

Bitva o Helgoland tedy skončila nerozhodně. Každá ze stran měla poškozenou jednu šroubovou fregatu, i když ta dánská na tom byla o něco lépe než rakouská. Závažnější politické důsledky tato bitva neměla. Na památku rakouských námořníků, kteří zemřeli v této bitvě, postavilo Německo v Ritzebüttelu v Cuxhavenu památník.

 

 

Před 1 hodinou
Chcete-li objevit svého vnitřního guru, nemusíte čekat, až zestárnete, a nemusíte se kvůli tomu přestěhovat...
Před 2 hodinami
Většina z nás to asi již někdy zažila – potřebujeme ve městě nutně a rychle...
Dnes, 08:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 08:00
Obdaroval ho tak za pomoc v bitvě u Esslingenu 19. září 1316 a následující bitvě...
Včera, 17:30
Dějiny někdy bývají plné paradoxů a nečekaných zvratů. Řád německých rytířů, který nyní v Česku...
Včera, 16:00
Malíř Jaromír Vraštil se narodil 16. května 1922 v Horažďovicích idealistickému učiteli (a pak i...
Arónie
Včera, 14:00
Arónie, černý jeřáb, nebo také temnoplodec.  „Černá jeřabina má jednoduše různé názvy. Zahrnuje tři druhy...
Včera, 11:30
Docházelo k ní, když se tento františkánský mnich ocitl v náboženském vytržení, a to se...
Včera, 10:00
Nedaleko města Červený Kostelec, které se proslavilo díky pobytu spisovatelky Boženy Němcové, se nachází velice...
Včera, 08:00
Sir Francis Drake byl pirát, korzár a námořní kapitán, který dovedl k dokonalosti novou námořní...
17.9.2019
Lysenkovo pojetí biologie, tzv. lysenkovština, mohla přesto dočasně uspět, protože se jí dostalo Stalinovy maximální...
Reklama