30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Už 107 let rezaví vrak, této kdysi největší lodi světa, na dně Atlantiku a pravda pomalu vyplouvá na hladinu

Další fotky

Leží v naprosté tmě, drcen tlakem čtyř kilometrů vody nad ním. Nejslavnější a nejznámější lodní katastrofa všech dob, i když co do počtu obětí není Titanic na prvním místě. Jeho trosky se ještě ani pevně neusadily na dně, když se vyrojila spousta domněnek, polopravd, ba i konspirační teorií. Pojišťovací podvod, boží trest za lidskou zpupnost, snaha porazit konkurenci za každou cenu, neschopnost posádky. Píšeme rok 2019. Věda se snaží, ale celou pravdu o této katastrofě stále ještě neodhalila.

Reklama

Vyšetřovací komise tehdy shromáždila spoustu údajů, od pasažérů, kteří přežili. Měla z nich jistě zamotanou hlavu. V týle cestujících stále ještě seděl děs a objektivita výpovědí dostávala na frak. Výpovědi se často rozcházely v podstatných věcech a těm, kteří se snažili dopídit pravdy, jistě tehdy nikdo nezáviděl. Od toho osudného patnáctého dubna 1912 se Titanic stal vděčným objektem spisovatelů a filmových štábů. Se sladkobolnými příběhy o této lodi, a osudech cestujících, se roztrhl pytel. Co tedy vlastně dnes víme?

28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

Vrak Titanicu se ukrýval před lidskými zraky až do roku 1985. Až do této doby vymýšleli lidé nejrůznější způsoby, jak tento vrak vyzdvihnout. Obrovské vaky se vzduchem a desítky podobných nápadů. Naděje pohasla ve chvíli, kdy se zjistilo, že vrak je rozlomen na dva kusy. K dnešnímu datu lze, díky technice, upřesnit některé domněnky a informace. Podle počítačových modelů se Titanic opravdu rozlomil na dva kusy, nikoliv však na hladině, ale až pod ní. Výpovědí svědků i závěry tehdejší komise, že se Titanic potopil celý, jsou tedy pravdivé. Umístění trosek na dně neodpovídá rozlomení lodi po nárazu. Trosky by v takovém případě byly rozptýleny na daleko větší ploše.

Největší katastrofa pražské paroplavby byla živnou půdou pro bulvár. Co se tehdy stalo?

Příď Titanicu klesala pod úhlem asi  30° a rychlostí 50km/h. Po pádu na dno putovala po dně jako obrovský buldozer ještě několik set metrů vpřed a zabořila se až po kotvy. Pod vrstvou bahna a písku leží podstatná část přídě lodi. Záď, která se plnila vodou až pod hladinou, byla jejím tlakem nemilosrdně zdevastována. Průzkumy napočítaly několik tisíc kusů trosek na dosti rozsáhlé ploše dna.

 

FOTO: Titanik, nové objevy

Titanik, nové objevy - Titanik a hořící uhlí v podpalubíTitanik, nové objevy - titanik na obrazeTitanik, nové objevy - strojovnaTitanik, nové objevy - fotografie TitanikuTitanik, nové objevy - dobová ilustrace
Další fotky
Titanik, nové objevy - příď Titaniku na dně oceánuTitanik, nové objevy - filmová fikce

Nejčerstvější informace, či spíše objev proběhl zcela nedávno. V pozůstalosti jednoho inženýra, který se na stavbě lodi v Belfastu podílel, byly objeveny dosud nikým neviděné fotografie. Jsou velmi znepokojující. Odborníci totiž zjistili, že poškození trupu bylo zřejmě umocněno požárem uhlí ve skladišti. Uhlí žhnulo již řadu dní před vyplutím, ale bylo to utajováno. Společnost White Star Line, na tom nebyla ekonomicky dobře, a nemohla si dovolit odložit vyplutí lodi, Zvláště po Barnumských reklamách v tehdejším tisku. Budoucnost jistě přinese další významná zjištění. Máme se tedy nač těšit.

Před 1 hodinou
Talent získal od Boha. Mimořádně schopný a nadaný obchodník a finančník upoutal pozornost württenberského vévody,...
Před 3 hodinami
Auto leží ve vodě kolama nahoru, uvnitř umírá mladá a krásná sekretářka, na břehu v...
Dnes, 12:11
Nedaleko dnešního městysu Davle u Prahy, na vysokém ostrohu mezi soutokem Vltavy a Sázavy, nad...
Dnes, 11:30
Indiáni říkají: „Na stezce přátelství nenechte vyrůst trávu.“ Dělejte vše, abyste si zachovali svá přátelství....
Dnes, 10:00
Asi to znáte taky. Nechce se vám vstávat a po ránu máte opuchlé oči. Jediné,...
Dnes, 08:00
Krásné šaty, boty na vysokém podpatku a elegantní kabelka? Buržoazní přežitek. Perfektně padnoucí oblek, bílá...
Včera, 17:30
I když hlavně a jen proto, že se stal Brežněvovým oblíbencem a národu byl spíše...
Včera, 16:00
Milovníkům klasické literatury jistě nemusím připomínat děj druhého dílu nesmrtelných Tří mušketýrů, francouzského romanopisce Alexandra...
Včera, 14:04
Dva třiadvacetiletí mladíci se brzy nad ránem procházeli po kapotách zaparkovaných vozidel a způsobili tak...
Včera, 14:00
Správná lékárnička má komponenty, které by nikdy neměly chybět! Jak si jí sestavit za pár...
Reklama