Už 12 let jsme bez haléřů, jejich historie přitom sahá až do 13. století

Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si v souvislosti s oslavou Dne vzniku samostatného Československa připomeňme i naše historická platidla, haléřové mince, kterými už 12 let neplatíme.

Proč byl haléř haléřem?

Haléř byla drobná stříbrná mince, ražená původně již ve 13. století v mincovně ve městečku Hall am Kocher ve Švábsku. A tak si německý häller zanedlouho získal i své české přízvisko haléř. Ovšem, v českých zemích se objevil poprvé až ve druhé polovině 14. století, kdy právě toto pojmenování dostala drobná stříbrná mince.

Ke znovuzařazení haléřů do měnové soustavy se přistoupilo za vlády Ferdinanda I. (1526 – 1564). Později ale došlo k jeho zrušení. Znovuzavedení se dočkal za vlády Marie Terezie (1740 – 1780), ovšem tentokrát už ne coby stříbrná mince, ale typický měďák. Potřetí se haléř v naší historii objevuje po reformě v roce 1892, kdy František Josef I. rozhodl o zavedení této mince s nejmenší nominální hodnotou do oběhu.

Když stát oloupí své vlastní občany. Měnová reforma jako celonárodní katastrofa, odpor potlačen násilím

Po rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku samostatné Československé republiky byla přijata za měnu česká koruna, která se dále dělila na sto haléřů. Možná trochu nečekaný je fakt, že nejmenší mincí byl tehdy dvouhaléř (razil se od roku 1923), „standardní“ jednohaléřová mince byla ražena až o 30 let později – po oné kritické měnové reformě v roce 1953.

Celkem bylo osm mincí

Za dobu své existence na území našeho státu byly haléřové mince raženy v osmi nominálních hodnotách. O jednohaléřových a dvouhaléřových mincích už jsme si řekli, byly ale i tří, pěti, deseti, dvaceti, pětadvaceti a padesátihaléřové mince.

„Padesátihaléřová mince je poslední platnou haléřovou mincí v naší historii, a zrušení haléřů tak bylo pro ČNB historicky zásadním rozhodnutím. Z hlediska praktického bylo toto rozhodnutí nutné a racionální, neboť padesátihaléřové mince přestaly plnit roli oběživa a velmi často byly předmětem stížností nejen obchodníků, ale i veřejnosti. ČNB jich postupně dala do oběhu přes 420 milionů kusů a každý rok musela nechávat desítky milionů kusů vyrobit, protože se do centrální banky vracelo pouhých 10 procent mincí,“ uvedl v roce 2008 Pavel Řežábek z ČNB.

Stříbrná mince hlasitě cinkne o stůl. Pražské groše, eura středověku

Nejdražší haléře

Nejvzácnějším haléřem v českých dějinách je pětihaléř z roku 1924. Jeho hodnota se vyšplhala na více jak čtvrt milionu korun. První jednohaléř z roku 1953 pak získal další prvenství, byl nejdéle platící mincí v naší historii, platil totiž bezmála čtyřicet let (od 1. 6. 1953 do 30. 4. 1993).

Konec novodobých haléřů

Haléřové mince, které si většina z nás ještě pamatuje, tedy deseti, dvaceti a padesátihaléře, jsou už také několik let historií. Deseti a dvacetihaléře přestaly platit v roce 2003, padesátihaléř je pak následoval o pět let později. Právě rokem 2008 se tak pomyslně uzavřela sedmisetletá historie haléřových mincí.

FOTO: Haléřové mince

Haléřové mince - halerHaléřové mince - halerHaléřové mince - haler
Dnes, 08:11
Zájem o slovanské tradice a zvyky zaznamenal v poslední době poměrně vysoký nárůst. Spolu s...
Včera, 13:40
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí...
Včera, 11:40
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 11:40
Byla opravdu zvláštní, ta první adventní neděle. Žádné zklidnění, žádný čas na rozjímání. Už čtrnáct...
Včera, 10:20
Vymýcené části pralesů jsou vstupní bránou k mýcení živočichů a goril. Za posledních dvacet až...
Včera, 08:11
Velký herec malých rolí, i to však neplatí tak docela. Moravský rodák Oldřich Velen, kterého...
29.11.2020
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
29.11.2020
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
29.11.2020
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
29.11.2020
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
29.11.2020
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Reklama