11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Už jen týden můžete v Národní galerii potkat noční chodce Františka Hudečka

Další fotky

Noční chodec, to bylo životní téma Františka Hudečka (1909 v Němčicích u Holešova – 1990 v Praze), významného českého malíře, ilustrátora a grafika. Výstava v Grafickém kabinetu ve 2. patře Veletržního paláce končí už v neděli, sedm dní před malířovými nedožitými devadesátinami, jejím tématem jsou kresby a grafiky 40. let 20. století.

Reklama

František Hudeček po absolutoriu UMPRUM v ateliéru Františka Kysely nemohl z ekonomických důvodů pokračovat na pražské Akademii, avšak jeho směřování se rozvinulo díky kontaktu s Toyen a Štyrským, účastnil se výstav v divadle E. F. Buriana. Od roku 1941 pravidelně vystavoval s Uměleckou besedou jako člen jejího výtvarného odboru.

Další významné ukotvení souviselo se Skupinou 42, která vznikla z potřeby nově formulovat jedinečný prožitek všedních situací, pocitů a zkušenosti městského člověka ve stísněných podmínkách doby protektorátu. Myšlenkově vycházela z tradice českého meziválečného umění, zároveň sdružila jeho přátele a souputníky, se kterými se znal od 30. let.
Kromě výtvarníků (František Gross, František Hudeček, Kamil Lhoták, Jan Kotík, Jan Smetana, Karel Souček, Bohumír Matal, Ladislav Zívr, Miroslav Hák), zde působili básníci (Ivan Blatný, Jiřina Hauková, Josef Kainar, Jiří Kolář, Jan Hanč) a teoretici vyjadřující se ke skupinovým idejím (Jindřich Chalupecký, Jiří Kotalík). Společně vystavovali až do rozpuštění v roce 1948.

Teskná a tragická nota Karla Holana. Malíř zimy a pražských periferií se narodil před 115 lety

Ve 40. letech Hudečkova tvorba prošla proměnou od přejímání vzorů k vlastnímu originálnímu řešení, které bylo spojeno s iniciačním nočním zážitkem, kdy objevil jedinečný námět, nočního chodce. Byla to evokace z meditativního a vzrušujícího nočního bloudění pražskými ulicemi. Předcházely mu kresby snových představ, vzpomínek, metafyzických pomníků.
Vedle surrealistických technik frotáže nebo kolektivních děl „cadavre exquis“ nejčastěji používal tužku, uhel nebo tušovou kresbu perem. Podoby osamělého nočního chodce ve ztemnělém městě spojil v neobvyklé spojení s blízkostí zářícího vesmíru jako poetické a melancholické vidiny, který často zobrazoval s paprskovitými energetickými silami.
Pro postavu kráčejícího si našel nesčetné množství variant, což vedlo Jiřího Koláře k Hudečkovu příznačnému pojmenování „Syn noci“. Postava se stala znakem od minimalistické jednoduchosti až do sítě hustých čar, od plastických tvarů až po abstrakci. Hudeček své nutkavé zaujetí kresbou nočního města v osamění přenesl také do grafického projevu v řadě leptů, litografií a suchých jehel.

FOTO: Noční chodci Františka Hudečka

Noční chodci Františka Hudečka - 1 nchmor galNoční chodci Františka Hudečka - 1b noční chodec 44Noční chodci Františka Hudečka - 1c hud noční chodec 43Noční chodci Františka Hudečka - 1d nch mu olomoucNoční chodci Františka Hudečka - 1e nch 43 pinterest
Další fotky
Noční chodci Františka Hudečka - 2 Karel_Kuklík,_portrét_Františka_Hudečka,60._létaNoční chodci Františka Hudečka - 3 muž s krystalem 41Noční chodci Františka Hudečka - 0 nch 45mor gale

Jako člen Tvůrčí skupiny Radar v 60. letech tíhl spíše ke geometrické abstrakci.
Poslední Hudečkova autorská výstava se uskutečnila v roce 2006 v Galerii U Betlémské kaple v Praze.
Kurátorkou výstavy v Národní galerii je Zuzana Novotná.

Zdroj: Národní galerie Praha

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama