3℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Už Noe pěstoval vinnou révu, nejspíš měl vody po krk. Je alkohol záchrana, či zhouba?

Další fotky

Chiliasmus, to byla vždy nepříjemná záležitost. Nejdříve se musíme podívat do slovníku, abychom si ujasnili, oč se jedná. Chytrá kniha nám poví, že je to odvozeno od řeckého slova chilioi, což znamená tisíc. Latinsky milénium. V přeneseném významu je to očekávání Božího příchodu, za tisíc let, tak to předpovídá biblické Zjevení Janovo. V Čechách už proběhlo dvakrát. Poprvé v době, kdy se Přemyslovci vzájemně kastrovali a vypichovali si oči, aby se udrželi na trůně. Všeobecná hrůza, obavy, očekávání naplnily celou společnost. Lidé si odpouštěli dluhy, rozdávali majetky, propouštěli vězně na svobodu. Čekali marně.

Bůh si to rozmyslel, usoudili lidé, a z vděčnosti začali stavět svatostánky. Nikdy více se jich nepostavilo, tak jako tehdy. Uplynulo půl tisíciletí a nákaza se objevila znovu. Tentokrát s tímto fenoménem přišli husité a vzali to z gruntu.  Ti však nestavěli, nýbrž naopak, bořili a ničili a pálili. Na jejich obhajobu lze říci, že jejich protivníci si nepočínali o nic lépe. Byl přeci středověk. Jak to proboha souvisí s alkoholem, řeknete si. Vždyť třeba právě u husitů bylo opilství trestáno. Moje odpověď je jednoduchá, právě proto že bylo trestáno. Stejně tak jako zpěv, tanec, hraní v kostky a smilstvo. Nepřipomíná vám to něco?

Nejlepší víno je to z cizího sklepa. Potvrdili to Diogenés, Chaplin i Werich. Co myslíte vy?

Dnešní doba připomíná třetí očekávání. Ne, nemyslím tím náboženské fanatiky, flagelantství, bičování se na veřejnosti. Myslím tím hlasatele Nejvyššího dobra, kteří si sami hrají na spasitele. Programově jdou po všem, co člověku přináší radost. Jejich cílem zřejmě je, předat do rukou Boha totálně umravněnou společnost. Ale již dost jízlivosti. Vraťme se k alkoholu.

Karlštejnské vinobraní připomene dobu Karla IV.

Podívejme se do časů lovců mamutů. Jistě jste takové zvířátko viděli v muzeu a napadlo vás, jak ho mohli usmrtit? Sekeromlaty? Oštěpy? Učebnice vám vysvětlí, že lidé nejdříve vykopali jámu a v ní pak mamuta utloukli kamením. Jámu pět metrů dlouhou, tři metry hlubokou a čtyři metry širokou. To už vám ale učebnice neřekne. Mamut spadl do jámy a basta! Dobrých tři sta tun zeminy. Než by ji vyhrabali, tlupa by pomřela hlady. Jak to tedy bylo? Vysvětlení je nasnadě. Neměli z mamuta strach, nebáli se na něj zaútočit, ztratili zábrany. Jak to dokázali? Velmi jednoduše. Už dávno zjistili, že některé přezrálé ovoce, které sebrali a pojedli, jim přináší příjemné, povznášející pocity. Tlumí obavy a bolest. Zaútočili beze strachu. Tato zkušenost se pak přenese do dalších věků. Odjakživa vojáci před útokem fasovali kořalku. Bez ohledu na uniformu a zájmy toho, za koho bojovali.

Víno, burčák, pálenky, jídlo, hudba, bohatý program. Víkendové vinobraní na vinici sv. Kláry v Troji!

Alkohol je nevinen. Jednoduchá chemická látka nenese žádnou vinu na zlu, které člověk působí. Vinen je pouze člověk. Alkohol je jako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Člověk má poroučet alkoholu, nikoliv opačně. Mravokárci mě jistě mají chuť nyní ukamenovat. Obhájce alkoholismu a opilství. Jejich problém.  Zakážeme snad oheň, aby se nešířily ničivé požáry? Zakážeme snad sex, aby se nepřenášely nemoci?

Nejen Mělník a Roudnice. Víno se od pradávna pěstovalo i v okolí Kralup

Obhájci abstinence totiž míchají hrušky a jablka. Obhajovat alkohol, neznamená totéž, jako obhajovat alkoholismus. Opilce a opilství nemám rád, ale zákazy a prohibice nikam nevedou, o tom se již přesvědčili před osmdesáti lety v USA. Doporučuji otevřít Bibli a přečíst si pár kapitol. Chvíli to potrvá, je to dlouhý text. Copak se tam píše? Mravokárci budou zklamáni. Žádné zákazy alkoholu a prohibici tam nenajdou. Nezřízené pití však odsuzováno je. Ti, kdož Bibli psali, měli rozum a nebyli odtrženi od reality.

FOTO: Vinná réva

Vinná réva - víno a révaVinná réva - Mount AthosVinná réva - Noe pod vlivemVinná réva - Příchod vína do ČechVinná réva - pěstování révy
Další fotky
Vinná réva - svatba v Káni galilejskéVinná réva - vinná réva

Praotec Noe začal pěstovat vinnou révu a víno bylo jeho oblíbeným nápojem. Není divu, po svých zážitcích musel mít vody po krk. I Ježíš změnil na hostině v Káni vodu ve víno a ne ve vitamínový koncentrát. Kvůli vínu se vedly náboženské války. Pít nebo nepít? Vím, je to cynické zjednodušení, ale na filozofování není čas. Víno je nápoj ušlechtilý. Zdravý. Vše ověřeno tisíciletou zkušeností. Pánové, kam pozvete slečnu, kterou chcete získat? Ruku na srdce, mléčný bar to jistě nebude, že?  Zkrátka a dobře, užívejme život s rozumem, ale také plnými doušky, jiný mít nebudeme. Nejlépe to řekl Athos, ve slavném Dumasově románu. Nikdy není svět tak růžový, jako když na něj hledíme přes sklenku chambertinského.

Včera, 18:30
Jej osud by mohl docela dobře posloužit jako základ pro některý z romantických a dobrodružných románů...
Včera, 17:00
Odulý muž v purpurové tóze svírá v ruce kitharu. Z výšin aquaduktu hledí na hořící...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
Mojžíš Maimonides mu říkali v Evropě, on sám používal akronym Rambam. Patřil k největším židovským...
Včera, 12:30
Nejen Vánoce, ale také Silvestr se blíží. Oslavy konce roku bývají bujaré a neméně finančně...
Včera, 11:00
Svatý Spyridon z Trimithonu, též Spiridon a česky Duchoslav či Dušan se narodil roku 270. Živil se...
Včera, 09:00
Lenochod se chová, jako kdyby se skládal hned z několika zvířat najednou. Nemá pohyblivé oči,...
14.12.2019
Princezny jsou nezbytnými postavami každé české pohádky. Většinou bývají pyšné, zlé na chudý lid, marnivé,...
14.12.2019
Studenti aikida označují tvůrce aikida tituly jako Kaiso, tedy „zakladatel“ nebo Ósensei – „velký učitel“. Jmenoval se...
14.12.2019
Začátek 20. století se nesl ve znamení dobývání pólů. Zatímco na ten severní se v...
14.12.2019
Narodil se 14. prosince 1854 v rodině krejčího ve Vídni. Jeho otec byl velkým vlastencem...
Reklama