Už přes 1000 běženců zadržela od začátku kontrol policie ve Zlínském kraji

14.10.2022
Doris Drienová

Policisté ve Zlínském kraji zajistili od čtvrtka 29. září, kdy začaly kontroly na hranicích se Slovenskem, více než 1000 běženců. Za posledních 24 hodin to bylo 116 migrantů. Čtyřem běžencům od čtvrtečních 07:00 do pátečních 07:00 policie v regionu odepřela vstup na území České republiky, dalších 14 vrátila na Slovensko. Žádného převaděče policisté v kraji v posledním dni nezadrželi, řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Kontroly na hranicích se Slovenskem souvisejí se zvýšenou migrací, především Syřanů. Trvat by měly do pátku 28. října. Cizinci podle policie využívají nové migrační trasy, a to převážně ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko do České republiky a dále do Německa. Největší skupiny běženců zajistila policie v kraji od čtvrtečního rána na Vsetínsku. „Tentokrát to bylo vesměs na Valašsku. Okolí Karolinky, Velkých Karlovic, Nového Hrozenkova,“ uvedl Jaroš.

Od 29. září do dnešního rána zajistila policie ve Zlínském kraji v součtu 1093 běženců. Vstup na území České republiky od začátku kontrol v regionu odepřela 96 migrantům, dalších 67 vrátila na území Slovenska. Policisté v kraji od konce minulého měsíce zadrželi i 14 převaděčů. Vyplývá to z údajů, které poskytli zástupci policie.

Do Zlínského kraje začali proudit migranti ve zvýšené míře od května, do středy 28. září jich policisté v regionu evidovali přes 3150. Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů, pomáhají jim také vojáci a celníci. Pracují na 27 bývalých hraničních přechodech v ČR, jinde nelze státní hranice překračovat. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici. Ve Zlínském kraji kontrolují sedm silničních hraničních přechodů a dva železniční.

Běžence zajištěné ve Zlínském kraji policie převáží do migračního centra v Holešově na Kroměřížsku. V areálu tamní policejní školy zjišťuje, zda nejsou ozbrojeni, policisté kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Poté migranty převážejí do Hulína na Kroměřížsku, odkud běženci vlakem odjíždějí do jiné země nebo pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky. Pro migranty je ČR vesměs tranzitní zemí, směřují hlavně do Německa.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte