Už se těšíte na chutné domácí papriky? Je nejvyšší čas s výsadbou osiva

Další fotky

Také si pěstujete domácí papriky? Tak to máte nejvyšší čas začít s jejich výsevem. Začátek měsíce února je ideální dobou, kdy bychom měli začít připravovat výsadbu, aby na jaře byly rostliny dostatečně silné a vzrostlé pro přesazení do skleníku nebo pařeniště.

Připravit si sazeničky paprik je vcelku jednoduché, jen tomu musíme věnovat nějaký ten čas a mít trpělivost. Prvním krokem bude příprava semen paprik nebo chilli papriček. Semena těsně před výsevem namočíme asi na jeden den do vlažné vody. Mezitím si připravíme nádoby na výsev.

K naklíčení potřebuje osivo teplo

Použijeme k tomu speciální substrát s pískem a necháme si část na překrytí osiva po výsevu – vysazená semínka zasypeme maximálně vrstvou vysokou jeden centimetr. Vše pak překryjeme papírem nebo igelitem nad směsí zeminy, aby se udrželo teplo a vlhkost. Zalijeme přípravkem Previcur, který ochrání naše papričky před půdními a pak listovými chorobami. Nezapomínejme, semínka potřebují hodně tepla, aby vyklíčila, takže ideální teplota je tak 30 °C. Toho docílíme třeba umístěním nádob s osivem na topení.

Jak zatočit s jarní únavou. Přinášíme 3 jednoduché kroky k doplnění energie

Přihnojujte podle potřeby

Když papričky vyklíčí a trochu povyrostou, aby měly už pravé lístky, přepícháme rostlinky do truhlíků ve vzdálenosti asi 5 cm. Poté necháme papriky vyrůst do výšky několika desítek centimetrů. Když se vám zdá, že papriky přestaly růst, přihnojte je speciálním hnojivem, které koupíte ve všech květinářstvích. Ideální teploty pro růst sazenic jsou nad 20 °C. Někteří pěstitelé vysazují rostlinky po dvou k sobě – lépe drží vzpřímený růst, a má to i význam pro vzájemné opylení květů. Pak už bude následovat vysazení do skleníku nebo do záhonků. Na vysazení paprik ven pod širé nebe máme ale čas, až si budeme jisti, že už nepřijdou jarní mrazíky.

Připravte si půdu před vysazením

Základem pro zdravý růst a bohatou úrodu je řádně prohnojená zemina. Hodí se k tomu předem vpravit do půdy kravský hnůj nebo jiné hnojivo s obsahem humusu. Papriky poté postupně vysázíme do připravené zeminy ve skleníku nebo v záhonu. Předtím rostliny, než je vyndáme z květináčů, pořádně prolijeme a vyjmeme s celým kořenovým balem.

česnek zdraví

Období viroz a chřipek je tady. Vylepšete si svoji odolnost česnekovým sirupem

Do předem připravených jamek sázíme rostliny buď po dvojicích nebo jednotlivě, a to ve vzdálenosti klidně půl metru. Pokud máme více řádek, uděláme mezi nimi mezeru širokou asi 80 cm. Řádky před sázením také pořádně prolijeme vodou. Zálivku sazenic pak přizpůsobíme počasí. Pokud je chladno, můžeme zálivku i několik dní vynechat. Když se oteplí, zaléváme častěji, aby rostliny nezavadly a nezačaly shazovat spodní listy.

Kvůli opylení musíte občas zatřást keříky

Jakmile rostliny začnou kvést, odštípneme první květy a zbavíme rostliny spodních listů i s odnožemi. Zeminu mezi řádky z obou stran přihrneme k rostlinám a zaléváme do vzniklé stružky mezi paprikami. Aby papriky plodily, musí být pochopitelně opylované květy. Tomu pomůžeme tím, že vždy po pár dnech zatřeseme rostlinami. Když už papriky plodí, je vhodné zatlouct kolíky a mezi ně vypnout drát do výšky, aby se nevylamovaly boční větvičky. K drátu pak postupně můžeme rostliny přivazovat a pokud to bude nutné, přidáme další drát a zase papriky vyvážeme.

FOTO: Domácí papriky

Domácí papriky - paprikaDomácí papriky - paprika sazeniceDomácí papriky - paprikaDomácí papriky - paprikaDomácí papriky - paprika
Další fotky
Domácí papriky - paprikaDomácí papriky - papričky chilliDomácí papriky - papričkaDomácí papriky - bell-pepper-1239424_1280

Vyplatí se rostliny kontrolovat, abychom včas podchytili nástup škůdců. Pokud najdeme svilušky nebo mšice, okamžitě použijeme k tomu určené přípravky. Pokud jsou plody těsně před sklizní nebo už postupně sklízíme úrodu, použijeme bezpečný přípravek. Když najdeme zahnívající mladé plody, znamená to, že rostliny trpí nedostatkem vápníku.

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama