20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

V bitvě u Neerwindenu jsme vyhráli, ale nakonec ztratili državy i královnu

Další fotky

Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly a francouzský král Ludvík XVI. byl zbaven své absolutní moci a musel se podrobit pravidlům konstituční monarchie. To nemohly ostatní evropské monarchie přejít jen tak…

Reklama

Proto 7. února 1792 císař Svaté říše římské Leopold II., který byl bratrem manželky Ludvíka XVI., francouzské královny Marie Antoinetty, a pruský král Fridrich Vilém II. vytvořili pakt proti Francii. Připomeňme, že Leopold II. byl zároveň rakouským císařem a že na trůn nastoupil po svém bratrovi Josefovi II., synovi císařovny Marie Terezie, které zemřela v roce 1780. Svoji dceru, Marii Antoinettu. Marie Terezie provdala za francouzského krále v roce 1774.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Leopold II. rychle a nečekaně 1. března 1792 zemřel (ve věku 45 let). Na rakouský a český trůn tak usedl jeho syn jako František I. Rakouský (a na německý jako císař Svaté říše římské jako František II.). Po otci na sebe převzal i tíhu boje proti revoluční Francii, nejen kvůli své tetě, Marii Antoinettě, ale také kvůli rakouským državám v Belgii, které nyní chtěla Francie uchvátit pro sebe.

Tam došlo k tomu, že král Ludvík XVI. pod tlakem Zákonodárného shromáždění vyhlásil 20. dubna 1792 Rakousku-Uhersku a Prusku válku. Francouzská revoluce však pokračuje dál, 22. září 1792 je ve Francii vyhlášena republika a král Ludvík XVI. s královnou Marií Antoinettou jsou uvězněni a král je 21. ledna 1793 popraven. Do válečného konfliktu a do boje proti Francouzské revoluci se postupně zapojují i další evropské státy.

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

Začátkem roku 1793 rakouské vojsko dále táhne na Francii přes tzv. Rakouské Nizozemí s centrem v Bruselu a je 18. března 1793 u Neerwindenu napadeno francouzskou armádou, stahující se z Holandska. Rakouský maršálek Koburský, jako zkušený válečník, nechal svoje vojsko obsadit vyvýšeninu nedaleko říčky Geety u Saint Trondu a generál Dumouriez se ho pokusil obejít a obklíčit. Teprve však při čtvrtém útoku, který vedl generál Dumouriez osobně, to vypadalo, že jeho strategie má naději na vítězství. Maršálek Koburský v této kritické chvíli posílil ohrožená křídla čerstvými zálohami tak, že je vyslal přímo proti středu francouzského uskupení. Francouzi se dali na ústup a tím císařské vojsko tuto bitvu vyhrálo. Císařská armáda ztratila v tomto střetu okolo 10 000 vojáků a francouzská asi 15 000 (údaje se podle různých pramenů různí u obou armád).

Nad Evropou se stáhla mračna a Napoleon udeřil. Znáte osudy Habsburků?

Reakce Paříže na prohru francouzského vojska u Neerwindenu v Belgii byla jednoznačná. Moc ve Francii v té době uchvátili radikální jakobíni a kromě jiného nechali 16. října 1793 popravit francouzskou královnu Marii Antoinettu, tetu rakouského císaře Františka I. Jakákoliv naděje na její záchranu byla marná. Pouhý den předtím rakouské vojsko prohrálo s Francouzi bitvu u Wattignies v severní Francii a začalo ustupovat. Tím také Rakousko-Uhersko definitivně přišlo o své državy v Nizozemí a už nikdy je nezískalo zpět.

Toto nejkrvavější období Velké francouzské revoluce, kdy kromě královského páru bylo sťato gilotinou dalších 40 000 lidí, skončilo až následujícího roku, v červenci 1794, popravou radikálního jakobína Maxmiliána Robespierra a nastolením vlády Direktoria. Byla to doba, kdy bylo možné stejně rychle přijít o hlavu jako udělat zářnou kariéru. Jedním z těch druhých byl Napoleon, povýšený ve svých 24 letech v prosinci 1793 do hodnosti brigádního generála.

FOTO: Bitva u Neerwindenu

Bitva u Neerwindenu - Poštovní známka ke dvěma výročím bitev u Neerwindenu – Philatelia.NetBitva u Neerwindenu - BITVA U NEERWINDENU 18. BŘEZNA 1793 – WIKIPEDIABitva u Neerwindenu - BITVA U NEERWINDENU 18. BŘEZNA 1793 – vyznamení maršálka Koburského- DissolveBitva u Neerwindenu - Císař František II. – znak z doby nástupu – wikipediaBitva u Neerwindenu - BITVA U NEERWINDENU roku 1793 – WIKIPEDIA
Další fotky
Bitva u Neerwindenu - Císař František II. s rodinou – wikipedieBitva u Neerwindenu - Francouzský generál Charles Dumouriez – wikipediaBitva u Neerwindenu - Mapa bitvy u Neerwindenu – wikipedieBitva u Neerwindenu - Maršálek Koburský – wikipedieBitva u Neerwindenu - Maršálek Koburský (1737 – 1815) – wikipediaBitva u Neerwindenu - Rakouské dělostřelectvo v boji v bitvě u Neerwindenu roku 1793 – grandmanoeuvre.co.ukBitva u Neerwindenu - Rakouský císař František II. po císařské korunovaci. – wikipedia

Pro nás je zajímavé ale také to, že v bitvě u Neerwindenu se mimořádně vyznamenali Češi, příslušníci granátnických oddílů českých pluků, což vedlo pražského guberniálního radu K. A. Rieggera při popisu bitvy k úvaze, že „duch Čechů byl odjakživa válečnický“.

Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
20.4.2019
Jmenoval se Andrej Sládkovič, narodil se 30. března 1820 v Krupině a bylo mu jen...
20.4.2019
Mrazivé ticho polární noci. Divadlo, které se před užaslými lidskými zraky právě odehrává na obloze,...
20.4.2019
20. dubna si připomínáme 130. výročí narození Adolfa Hitlera. Varovné výročí, protože do čela Německa...
20.4.2019
Začala sezona, která se dostává do plného proudu. Čas se změnil na letní, je déle...
Reklama