19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

V bitvě u Zvolenu před 100 lety čs. armáda zachránila Slovensko a Maďarsko před vládou sovětů

Další fotky

Po 1. světové válce a zániku Rakouska-Uherska se v polovině února 1919 podařilo Československu diplomatickými jednáními posunout svoji hranici až na úroveň dnešní hranice mezi Slovenskem a Maďarskem. Museli jsme si ho ale vybojovat a zachránit před komunisty.

Reklama

Ti se totiž 22. března 1919 dostali k moci v Maďarsku a vyhlásili tam Maďarskou republiku rad, kromě jiného s cílem obnovit Maďarsko v předválečných hranicích a připojit se k Sovětskému svazu. Maďarské revoluční oddíly poměrně snadno dosáhly na území Slovenska, a v Prešově byla vyhlášena Slovenská republika rad. Dalším úkolem maďarského vojska bylo zaútočit na Zvolen a obklíčit tak československé jednotky na východě Slovenska.

Tomu neuvěříte. Bavorská sovětská republika opravdu existovala. Naštěstí jen krátce a jako odstrašující příklad

Ke slovu se v této kritické chvíli dostala nově utvořená čs. 2. pěší divize, od 4. června 1919 pod velením zkušeného plukovníka Československých legií ve Francii a veterána cizinecké legie Josefa Šnejdárka. Jedna část této divize, 2. pěší brigáda na levém křídle, zahájila 10. června klamný útok ve směru na Zvolen, pravé křídlo téhož dne odpoledne dobylo Banskou Štiavnici. Protože se divizi dařilo úspěšně odvracet maďarské protiútoky, rozhodl se plukovník Šnejdárek 13. června zaútočit obchvatem na Zvolen, kam první českoslovenští vojáci vstoupili kolem poledne.

Rakousko-Uhersko jsme neměli bourat. 10 věcí, které by dnes byly lepší. Anebo ne?

Následoval ústup nepřítele a čs. divize postoupila asi o 10 km až k řece Hron. V maďarské linii se zároveň objevil několik desítek kilometrů široký průlom bez vojska. Plukovník Šnejdárek ho využil a začal úspěšně postupovat směrem k maďarskému týlu na Levice a zároveň na Lučenec. Maďarské vojsko se postupně vyčerpalo a pod hrozbou generálního útoku 25. června směrem k dolnímu toku Hronu souhlasilo maďarské velení s ústupem na demarkační linii z února 1919 a uzavřelo příměří.

V tzv. válce o Slovensko padlo na 800 Čechů a 3000 jich bylo raněno. Za tuto cenu Československo udrželo svůj územní zisk vyjednaný v únoru 1919 a součástí budoucího Slovenska se tak staly i čistě maďarské okresy. Svůj dnešní název získalo Slovensko právě v tomto období, kdy bylo obsazeno čs. jednotkami. Do té doby se oficiálně nazývalo „Felvidék“.

Legionáři s Masarykem na Václavském náměstí v Praze 21. 12. 1918

Bitva u Bachmače skončila před 100 lety. Čeští legionáři už tehdy umírali s vidinou samostatné republiky

Do boje proti Maďarské republice rad se spolu s Československem zapojilo i Rumunské království. Když jeho armáda obsadila Budapešť, Maďarská republika rad 1. srpna 1919 předala vládu sociální demokracii. V lednu 1920 se v Maďarsku konaly volby a vláda, která z nich vzešla, vyhlásila 1. března 1920 vznik Maďarského království, jehož hlavou státu se místo krále formálně stal regent. Na doživotí se potom prvním maďarským regentem stal Miklós Horthy. Za 2. světové války bylo Maďarské království volným spojencem nacistického Německa. Když se od něj chtěl Horthy později odpojit, byl Německem donucen 15. října 1944 abdikovat a po válce dožil v exilu v Portugalsku.

FOTO: Bitva u Zvolenu 1919

Bitva u Zvolenu 1919 - Postavení čs. vojsk pod vedením Josefa Šnejdárka před Kalvárií v Banské Štiavnici v červnu 1919 – WIKIPEDIEBitva u Zvolenu 1919 - Československá armáda v prvních letech republiky – ÚvodBitva u Zvolenu 1919 - Československá armáda v prvních letech republiky 2- ÚvodBitva u Zvolenu 1919 - Čs. armáda na začátku 1. republiky – albatros mediaBitva u Zvolenu 1919 - Čs. armáda na začátku 1. republiky – Valka.cz
Další fotky
Bitva u Zvolenu 1919 - Čs. legionáři z Itálie obsadili Alžbetin most v Komárnu – WIKIPEDIEBitva u Zvolenu 1919 - Odpočinek vojáků a čištění zbraní v době bojů proti maďarské Rudé armádě – květen 1919 – wikipedieBitva u Zvolenu 1919 - DSC_9827

Krach Slovenské a Maďarské republiky rad pro bolševický Sovětský svaz znamenal konec ambic na průnik za karpatské průsmyky a „vývoz revoluce“ do středu Evropy. Další taková příležitost se Sovětskému svazu naskytla až při novém rozdělování sfér vlivu mezi Spojenci běhen 2. světové války. Tu také Sovětský svaz plně využil 25. února 1948, kdy moc v Československu na dlouhých jednačtyřicet let získali komunisté.

 

Před 1 hodinou
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Před 3 hodinami
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
Dnes, 11:30
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Včera, 11:30
Nikdo neví, nač tenkrát v únoru 1634, myslel Albrecht z Valdštejna, když do jeho ložnice...
Reklama