• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Brně developeři ostrouhají. Město založí první tři bytová družstva

  19.5.2022
  Jan Štoll

  Brno se v projektu družstevního bydlení chystá založit první tři družstva, a to v lokalitách V Aleji, Kamenný vrch a Francouzská. Vznikne tam přes 450 bytů. V červnu město pošle výzvu lidem, kteří už dříve projevili zájem o družstevní byty. Cílem družstevního bydlení je pomoct získat byt lidem, kteří například nedosáhnou na hypotéku, ale mají peníze na splácení.

  „Založení prvních družstev dostupného bydlení prošlo v Zastupitelstvu města Brna. Pilotní městský projekt, kdy výstavbu budou realizovat městská družstva bez zisku za nákladové ceny, je jedním z hlavních nástrojů boje BRNOmycity ke zlepšení dostupnosti bydlení. Inspiruji se z Vídně, kde takto bylo za osmdesát let vybudováno přes dvě stě tisíc družstevních bytů,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD).

  „Přípravu výstavby maximálně urychlujeme a v pěti lokalitách pro více než tisíc bytů chci příští měsíc otevřít výzvu pro nové zájemce,“ dodal s tím, že se má jednat o Kamenný vrch, V Aleji, Francouzská, Přízřenice a Rumiště.

  Město s městskými společnostmi CD Centrum Coms a Teplárny Brno se budou podílet na přípravě a výstavbě bytových domů a pro každou lokalitu založí bytové družstvo. Po kolaudaci účast CD Centrum Coms a tepláren skončí. V tu dobu budou do družstev vstupovat vybraní zájemci z řad veřejnosti na základě uzavřených rezervačních smluv na konkrétní byty. Následná účast města bude záležet na faktorech jako například požadavek úvěrující banky.

  Zájemci se městu přihlásili už v roce 2018. Nyní je město vyzve, aby sdělili, o které konkrétní byty v nabízených lokalitách mají zájem. „Následně s nimi družstvo bude uzavírat rezervační smlouvu na konkrétní byt. A protože projektujeme více bytů, než je přihlášených zájemců, v červnu umožníme i dalším zájemcům, aby se do projektu družstevního bydlení přihlásili,“ vysvětlil Oliva.

  Lidé se budou moct hlásit na konkrétní lokality. Pořadí určí los. Pro Kamený vrch, Francouzskou a V Aleji by letos mohlo být vydané územní rozhodnutí. Příští rok by se do stejné fáze měly dostat lokality Přízřenice a Rumiště s dalšími více než 550 byty.

  Brno plánuje na několika místech postavit více než 1400 družstevních bytů. Ucházet se o ně mohou lidé do 45 let. Pro byty různých velikostí je stanovená minimální a maximální hranice, kterou musí jednotlivec nebo dva partneři dohromady dostávat jako příjem. Minimum u nejmenšího bytu je 35 tisíc korun, maximum u největšího bytu je 100 tisíc korun.

  Sto/ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte