V Brně lidé bojují o pískovnu z privatizační kauzy

18.11.2022
Redakce

Část obyvatel brněnskké městské části Černovice v čele s bývalým starostou Ladislavem Kotíkem (Společně pro Černovice) požaduje uspořádání místního referenda o tom, zda má Pískovna Černovice zůstat v majetku městské části. Současné vedení chce pískovnu prodat nebo převést na Brno.

V Černovicích vznikla petice, která uspořádání referenda požaduje. Pískovna Černovice figuruje v kauze, která začala dvěma sériemi policejních prohlídek v říjnu. Policisté zasahovali 18. října na několika místech v Brně v souvislosti s privatizací městských domů a také v černovické pískovně a na radnici v Černovicích. Oba bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL) jsou ve vazbě. Zastupitelstvo Černovic na svém ustavujícím zasedání 24. října odhlasovalo, že vedení městské části zahájí jednání s městem o možnosti odprodeje pískovny nebo jejím převedení na město.

Autorům petice se záměr města odprodat pískovnu nelíbí a požadují o vlastnictví pískovny uspořádat místní referendum. „Vycházíme z faktu, že v případě realizace tohoto záměru přichází městská část o možnost převést do svého rozpočtu část zisků ve výši minimálně deset milionů ročně po dobu až 70 let. Vycházíme z toho, že průměrný čistý zisk společnosti za posledních pět let byl deset milionů Kč. Jedná se určitě o rozhodnutí, které by měli mít ve svých rukou občané,“ uvedl Ladislav Kotík.

Uvedl, že pro vyvolání referenda je potřeba posbírat přibližně 1100 podpisů pod petici od oprávněných černovických voličů. „V těchto dnech jsou do všech schránek v Černovicích distribuovány letáky s textem petice, vznikla stálá petiční místa a počítáme i s mobilními petičními stánky,“ uvedl Kotík.

Referendum by podle pořadatelů mělo obsahovat dvě otázky. První by se ptala, zda lidé žádají, aby jediným vlastníkem Pískovny Černovice byla i nadále městská část Brno-Černovice, druhá by měla žádat, aby Brno nečinilo kroky proti podnikání v areálu pískovny ze strany společnosti Pískovna Černovice, ani jej jinak neomezovalo.

Bro ČTKNepřehlédněte