25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

V Česku je jen 21 nočních lékáren. Člověk mnohdy jede na pohotovost a nemá kde vyzvednout léky!

Na problém nedostatku nočních lékáren poukázali politici v rámci další z řady Valdštejnských besed, které se každý měsíc konají v Jazzové sekci, nacházející se v pražské Valdštejnské ulici. Organizuje je spolek Šance na návrat, pomáhající lidem po výkonu trestu, moderuje je Petr Burda. Tato byla věnována zdravotnictví a jedním z podtémat byly právě noční lékárny.

Reklama

„V České republice je jen jedenadvacet lékáren, které mají otevřeno nonstop, ostatní jen v běžné pracovní době,“ uvedla stínová ministryně KSČM pro oblast zdravotnictví Soňa Marková. Málokdy se podle ní stane, že někde mimo hlavní město člověk sežene po sedmnácté hodině lék na lékařský předpis.

Šikana na vojně. Bažanti a mazáci. Jak na to vzpomínají politici?

Jediné místo, kde široko daleko vydají lék i v osm večer, bývá soukromá lékárna v nákupním centru. „Je to tristní situace. Třeba v celém okrese Náchod po osmé hodině večer, vyjma lékárny v okresní nemocnici, neseženete léky na recept. Jen na pumpě si můžete koupit některé ve volném prodej – třeba paralen,“ řekla.

Kde je nonstop služba, má být i lékárna

Zastupitelka městské části Praha 8 Alice Hamalová (Piráti) mluvila o hlavním městě, které by podle jejích slov mělo situaci nedostatku nočních lékáren řešit. „V nemocnicích máme hodně pohotovostí, ale nejsou tam noční lékárny, takže člověk přijde na pohotovost, lék mu nevydají a musí se přemístit ještě někam do noční lékárny,“ řekla.

To v podstatě potvrdil i Ivan Hrůza (Piráti), který působí v komisi pro zdravotní a sociální politiku při městské části Praha 6. Podle něj je třeba nepochopitelné, že lékařská služba první pomoci v Ústřední vojenské nemocnici nemá noční lékárnu, ústavní lékárna má totiž otevřeno jen ve všední dny a pak o víkendu od 7 do 19 hodin. Noční pacienti tak musejí dojet do komerční lékárny na Dejvickou. „Tam, kde je nonstop lékařská služba první pomoci, by měla být v noci otevřená i lékárna,“ uvedl. S tím, že mimo Prahu je situace ještě mnohem horší.

Turisté si v lékárnách v Praze nejvíc kupují špunty do uší

Zastupitelé se při březnovém jednání pražského zastupitelstva dotkli přímo fungování pohotovostí. Zastupitel Tomáš Portlík (ODS) uvedl, že v nemocnici Na Bulovce jsou čekací doby na pohotovosti i 4,5 hodiny, což je pro člověka s akutní potíží problém. Radní Milena Johnová (Praha sobě) reagovala, že město zadalo analýzu zabezpečení pohotovostní služby v hlavním městě, dodala, že se bude snažit udělat co možná nejvíc pro nápravu.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama