V dobré kondici všichni členové domácnosti. Co napoví psí srst

2.11.2020
Jiřina Pouzarová

Základní údržba srsti spočívá u psů v jejím vyčesávání, pokud si nepořídíme naháče či plemeno, které se zbavuje starých chlupů trimováním. Všichni chlupáči pak potřebují občasnou koupel. O srst a kůži je třeba starat se i vhodnou stravou, vitaminy a různými doplňky.

Česání, trimování stříhání

U většiny psích plemen probíhá celková obnova srsti na jaře a na podzim. Chlupy přestanou růst a samovolně se uvolňují a dochází k takzvanému línání. V tomto období by měl chovatel vyčesávat psa ideálně každý den. Po zbytek roku stačí česat jednou týdně, abychom zbavili srst prachu a jiných nečistot.

Na krátkou srst používáme štětinový kartáč nebo vyčesávací rukavici. Pro středně dlouhou a dlouhou hustou srst s podsadou je vhodnější hřebenový kartáč. Dlouhou srst bez podsady nejsnadněji rozčešeme hustším kovovým hřebenem.

Radost i starost. Než si pořídíme štěně

U hrubosrstých plemen srst roste v průběhu celého roku, proto chlupy ani v konečné fázi samy nevypadnou, což u psa vyvolává svědění. Pes se urputně drbe a otírá se o předměty. Mechanickým odstraňováním srsti, tzv. trimováním, vytvoříme místo pro růst nového chlupu, de facto napodobujeme línání. Předejdeme tím rozvinutí možných kožních problémů. U výstavních psů je provádíme jednou až dvakrát měsíčně, u ostatních alespoň jednou za čtvrt roku.

Nahradit trimování ostřiháním je kontraproduktivní, neboť primární potřebu uvolnění chlupu, aby vznikl prostor pro nový, neřeší. Psa bude kůže dále svědit, nově rostoucí srst je nekvalitní a nechrání psa před sluncem ani vlhkem.

Dvakrát až třikrát za rok psa vykoupejte

Po trimování je třeba srst umýt, nejlépe šamponem pro štěňata či citlivé psy, čímž předejdeme zánětu podrážděné kůže. Ostatní psy koupeme pouze dvakrát až třikrát ročně, nejlépe v období línání, uvolněné chlupy takto vymyjeme. Častější používání šamponů poškozuje mikroflóru srsti, což vede ke kožním obtížím či vzniku lupů. Nemá-li pejsek srst zrovna voňavou, pomůže otření octovou vodou.

Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

I pes potřebuje pitný režim

Důležité je i krmivo, nejlépe bez obilovin vyvolávajících alergie a s vysokým obsahem masa, které mimo jiné zabraňuje přesušování pokožky a línání. Kvalitní srst podpoří podávání doplňků stravy v podobě výživných olejů. Alternativou jsou práškové směsi, tablety, pasty, gely a extrakty obsahující potřebné výživové látky.

Nedostatečný příjem tekutin může vést k masivnějšímu vypadávání srsti z důvodu vysychání pokožky. Dospělý pes potřebuje za den 30 až 60 ml vody na 1 kg hmotnosti.

Vyznání kočky: Můj milý člověče, my kočky vás lidi milujeme, ale…Nepřehlédněte