• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Dobříši přesunuli pamětní desku rudoarmějce

  4.8.2023
  Simona Knotková

  Vedení Dobříše nechalo na začátku srpna přesunout pamětní desku rudoarmějce Alexandera Fjodoroviče Saveljeva. Nezemřel totiž v boji, jak text na ní mylně uváděl, ale při nehodě, kdy v květnu 1945 vypadl z auta.

  Saveljev bojoval od roku 1943 na frontě a byl opakovaně vyznamenán. Deska byla původně u dobříšského zámku, nyní je u rudoarmějcova hrobu na dobříšském hřbitově, informovala v pátek Denisa Havlíčková z městského úřadu.

  O přesunu desky rozhodli dobříšští radní. U zámku byla od roku 1978 s nápisem „zde padl v květnu 1945 v boji proti fašismu.“ Podle vedení radnice i radnice nápis sloužil pro účely propagandy, protože při osvobozování Dobříše nepadl ani jeden rudoarmějec. Rudá armáda dorazila do města v květnu 1945 poté, kdy už zde nebyli žádní němečtí vojáci. Krátce po osvobození Dobříše (datum úmrtí se uvádí v rozmezí mezi 12. až 20. květnem) npor. Saveljev vypadl z nákladního automobilu vezoucího dřevo na stavbu ubikací Rudé armády,“ popsal ředitel Muzea města Dobříše Jan Michl. Stalo se to v serpentině u zámku.

  Vedení dobříšské radnice podle starosty už několik let dělá kroky, kterými usiluje o objektivní pohled na historii. „V roce 2019 tak zastupitelé rozhodli o odejmutí čestného občanství Klementu Gottwaldovi. Od roku 2021 jsou v Dobříši pokládány kameny zmizelých připomínající židovské spoluobčany zavražděné v období holokaustu. V roce 2022 byly doplněny vysvětlující tabulky k označení ulice Plk. Petroviče, které uvádějí, že se jednalo o sovětského partyzána vysazeného na Dobříšsku v březnu 1945, ve skutečnosti však o agenta tajné policie NKVD, kdy Petrovič bylo jeho krycí jméno,“ řek starosta Dobříše Pavel Svoboda (za ODS a nezávislé).

  Saveljev se narodil 15. června 1921 v obci Reščino poblíž Omsku. Po napadení Sovětského svazu Německem byl mobilizován a od roku 1943 bojoval na frontě. V následujícím roce byl zraněn a po uzdravení nastoupil jako velitel střelecké roty. Za účast v nesčetných bojích získal několik vyznamenání, včetně titulu Hrdina Sovětského svazu, dosáhl hodnosti nadporučík.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte