V Holešově vzniklo registrační místo pro běžence. Na policisty se snesla kritika

7.9.2022
Simona Knotková

Policie zřídila v areálu policejní školy v Holešově na Kroměřížsku registrační místo pro uprchlíky. Reaguje tím na vysoké počty zajištěných nelegálních běženců přecházejících zejména přes území Zlínského a Jihomoravského kraje. Většinou jde o Syřany. Další registrační zařízení zřídila policie v Břeclavi.

Policisté zjišťují totožnost zajištěných běženců, fotografují je a berou jim otisky prstů. „Na základě provedení výše uvedených úkonů jsou cizinci za naší asistence převezeni na vlakové nádraží Břeclav nebo Hulín, odkud naše území opustí nebo dále pokračují k vyřízení svého pobytu na území České republiky,“ uvedla v tiskové zprávě policejní mluvčí Simona Kyšnerová. V místech registračních pracovišť podle ní v žádném případě nehrozí jakékoliv riziko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

Od úterního večera je na webu města zveřejněno vyjádření starosty Rudolfa Seiferta (BEZPP), ve kterém kritizoval, že policie o vzniku zařízení oficiálně neinformovala dříve. Různé informace o budování registračního a záchytného centra pro cizince v areálu školy se podle něj šíří od poloviny minulého týdne. „Musím konstatovat, že osobně jsem se dozvěděl neoficiálně o tomto záměru ve středu 31. 8. prostřednictvím tamtamů ze školy a o den později mně tato informace byla potvrzena vedením Krajského ředitelství PČR. Od té doby jsem absolvoval několik schůzek a řadu telefonátů a snažil se dovést zástupce policie a cizinecké policie k vydání tiskové zprávy a informování veřejnosti o tom, co se vlastně v areálu školy děje,“ uvedl holešovský starosta.

Policie se ke zřízení centra oficiálně vyjádřila dnes. Podle Kyšnerové tomu však předcházela důsledná komunikace se zástupci školy i se zástupci dotčené samosprávy. Zmínila jednání z 1., 5. a 6. září, kterých se účastnili i zástupci města.

Po základních úkonech v centru získají Syřané výjezdní příkazy s platností 30 dnů. „Tito cizinci jsou dále poučeni, že s ohledem na skutečnost, že pochází z oblastí válečného konfliktu, se mohou dostavit na příslušné pracoviště k podání žádosti o legalizaci svého pobytu prostřednictvím víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území České republiky, nebo aby v uvedené době opustili území České republiky. Po dobu platnosti výše uvedeného víza má jeho držitel postavení legálně pobývajícího cizince na území České republiky,“ uvedla mluvčí. Běžence z jiných států policie umisťuje do zařízení pro zajištění cizinců, odkud organizuje jejich návrat do vlasti. Cizincům z Afghánistánu a Palestiny po identifikaci vydává rozhodnutí o správním vyhoštění.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte