• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Jablonci se školáci v jídelně obslouží sami

  2.9.2023
  Simona Knotková

  V Libereckém kraji vznikla druhá školní jídelna se samoobslužným provozem.

  Pilotní provoz zahájila loni v září firma Primirest (dříve Scolarest) ve školní jídelně Masarykovy základní školy v Tanvaldu na Jablonecku, teď stejný model uplatní v jídelně soukromé Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou. Výhodou je, že děti se obsluhují samy a samy rozhodují, co a kolik si na talíř dají, což výrazně snižuje množství jídla. Při slavnostním otevření školy to řekl jednatel Primirestu Michal Debrecéni.

  „Já jsem díky své profesi navštívil spoustu škol ve Finsku, ve Švédsku, ve Francii, Anglii a vždycky jsem jim hrozně záviděl ten přístup a tu svobodu, kterou tam děti mají. Tam jsem viděl, že když dáme dětem svobodu rozhodnout se, kolik toho chtějí sníst, tak se naučí nejen hezky chovat k tomu jídlu, naučí se i jíst věci, které u nich doma na stole možná nejsou běžné. I to byl důvod, proč jsme se tento model rozhodli přinést do České republiky,“ doplnil Debrecéni.

  O zavedení samoobslužného výdeje obědů ve školních jídelnách usiluje iniciativa Skutečně zdravá škola, podle níž by se tak ušetřily tisíce tun potravin, minimalizovalo by to zbytečné plýtvání jídlem, což by umožnilo stravování i dětem z nízkopříjmových rodin. Nyní se školní stravování v Česku řídí vyhláškou, která kromě jiného ukládá vývařovně povinnost vydat strávníkovi určitou velikost porce, která je odvozená od průměrné měsíční spotřeby vybraných druhů potravin na strávníka a den v gramech bez ohledu, zda to dítě sní nebo vyhodí.

  Debrecéni potvrdil, že v samoobslužné jídelně se jídlo vyhazuje mnohem méně. „Tím, že ty děti vedeme k tomu, že si můžou skutečně svobodně nabrat jídla, kolik snědí, a pokud mají ještě hlad, tak si můžou samozřejmě přidat, se nám v Tanvaldu podařilo hned v prvním roce snížit množství odpadu o 90 procent, což je v době vysoké inflace, vysokých nákladů na potraviny, energie i práci, myslím si, velice hezký výsledek,“ řekl Debrecéni. Součástí jídelny je i samoobslužná mycí linka, kde dítě samo po jídle nádobí roztřídí.

  Za oběd v samoobslužné jídelně jablonecké svobodné školy zaplatí děti podle věku od 35 do 39 korun. V ceně je polévka, hlavní jídlo, salát a k pití je na výběr voda nebo čaj. „Protože jde o nový model, tak v prvním měsíci plánujeme, že budou mít polévku, jedno hlavní jídlo plus alternativní přílohu. Od října pak chceme nasadit dvě jídla a k tomu odpovídající počet příloh, aby ta jídla bylo možné kombinovat,“ dodal regionální vedoucí Primirestu Josef Hásek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte