V Karlových Varech skončil festival, ceny převzali vítězové soutěží, Jan Svěrák a Ethan Hawke

29.8.2021
Roman Kořinek

„Mám pocit, že se nám podařilo uspořádat velkou kulturní akci a že to je tak trošku signál, aby se vrátil normální život mezi nás,“ řekl na závěr festivalu Bartoška. Kromě podporovatelů festivalu a jeho partnerů poděkoval důrazně také divákům a pozval je na 56. ročník, který by se měl konat od 1. do 9. července 2022. „Považujeme, s lítostí, 55. ročník mezinárodního filmového festivalu za skončený,“ pronesl svou tradiční závěrečnou větu s dovětkem, který naznačil, že uspořádání letošního ročníku stálo větší úsilí než obvykle.

Vedle Hawka festival ocenil také britského herce Michaela Caina, ten si Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii odnesl ze zahajovacího večera. Třetí hlavní hvězdou letošního ročníku byl americký herec Johnny Depp, který svou přítomností potěšil především filmové fanynky. V pátek uvedl snímek Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem, který produkoval a v němž také vystupuje. Dnes představil snímek Minamata. Hraje v něm hlavní roli fotožurnalisty Williama Eugena Smithe, který v 70. letech rozkrýval okolnosti hromadné otravy rtutí způsobené japonskou chemičkou ve městě Minamata.

Vítězný film Strahinja vznikl v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska, Bulharska a Litvy. Humanisticky laděný snímek vypráví o muži jménem Strahinja a jeho ženě Ababuo, kteří opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo na jejím západě však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja začal budovat kariéru, Ababuo však takové štěstí nemá a jednoho dne zmizí. Film vypráví o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější.

Za svůj herecký výkon v tomto filmu si dnes z Velkého sálu hotelu Thermal odnesl cenu také představitel jednoho ze dvou hlavních hrdinů Ibrahim Koma a Jelena Stankovićová dostala zvláštní uznání za kameru. Již odpoledne film získal v rámci nestatutárních cen také Cenu ekumenické poroty a Cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Zvláštní cenu poroty v Hlavní soutěži získal český dokument Eriky Hníkové Každá minuta života. Cenu za režii si odnesl Dietrich Brüggemann za režii německého filmu Ne! Cenu za ženský herecký výkon dostala Éléonore Loiselleová za roli v kanadském filmu Boje. Porota hlavní soutěže udělila i tři zvláštní uznání, kromě kameramanky Stankovićové ještě chorvatskému filmu Sborovna a Vinette Robinsonové za herecký výkon v britském filmu Bod varu.

Festival se letos konal v odloženém termínu, pořadatelé jej přesunuli z tradičního začátku prázdnin kvůli tomu, aby se více lidí stihlo očkovat proti koronaviru a také s vírou, že se kinosály budou moci naplnit na sto procent. Loni se festival kvůli pandemii nekonal vůbec a letos pořadatelé připravili speciální režim, kdy si každý účastník festivalu musel před vstupem na něj pořídit pásku na ruku prokazující jeho bezinfekčnost. Tu mu pak při každém vstupu do festivalových prostor kontrolovali.

Na festivalu se také lidé mohli nechat testovat, z více než 4000 testů byl podle pořadatelů jediný pozitivní. Na festival se k dnešním 10:00 prodalo 104.681 vstupenek. V posledních dvou ročnících festivalu v letech 2018 a 2019 se za celou akci prodalo kolem 140.000 vstupenek. Lidé si letos kvůli pandemii nemohli vstupenky kupovat předem on-line, ale až po příjezdu do Karlových Varů a získání zmíněné pásky.

Zdroj: čtkNepřehlédněte