Na podzim už bude podle Válka léků dostatek. „S výrobci a distributory se podařilo vyjednat, že spotřeba bude během následující sezony plně pokryta. Je to více než dostatečná rezerva i pro případ vyšší spotřeby,“ řekl Válek. Podle šéfa Grémia majitelů lékáren Marka Hampla ale slíbené dodávky stačit nemusí. „Když se dívám na spotřebu antibiotik v prvních šesti měsících tohoto roku, tak v oblasti penicilinu tato země spotřebovala 335 tisíc balení ve všech lékových formách,“ řekl rádiu Impuls.
Nemocnost na podzim podle něj rapidně stoupne a do konce září, než přijde velká dodávka, má být dostupných podle něj jen 20 tisíc balení, což nebude stačit. „Penicilin se v některých lékárnách nachází, v některých není vůbec a hlavně se nedá objednat,“ dodal.
Problém nedostatku antibiotik podle Válka není cena, kterou za lék pojišťovny platí, přestože tak jeden z dodavatelů v hlášení pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušení dodávek odůvodnil. Zdravotní pojišťovny u tohoto menšinového dodavatele podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka nyní schvalují navýšení ceny. O maximálních cenách léčivých přípravků a o výši a podmínkách jejich úhrad však rozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv, spadající pod ministerstvo. Pro systémové řešení je podle Válka třeba přijetí novely zákona o léčivech, která dává výrobcům povinnost držet zásobu.
Zdroj: ČTK