• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Liberci vyroste nová zdravotnická škola

  5.10.2023
  Simona Knotková

  Nový areál pro střední zdravotnickou školu plánuje v Liberci postavit Liberecký kraj. Náklady předběžně odhaduje na 800 milionů korun.

  Pro stavbu hodlá využít vlastní pozemky v sousedství střední odborné školy v Jablonecké ulici. Na stavbu chce kraj počátkem příštího roku vyhlásit dvoukolovou architektonickou soutěž, se zahájením stavby se počítá v roce 2026, řekl ve středu novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Postup musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

  Současná Střední zdravotnická škola v Liberci funguje v historické budově bývalé církevní školy v centru města s nevyhovující kapacitou a v dalších asi pěti budovách, které jsou většinou pronajaté, uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Vzhledem k velkým investicím do krajského zdravotnictví budeme potřebovat i vzdělaný a motivovaný střední zdravotnický personál a i proto potřebujeme novou budovu s větší kapacitou v docházkové vzdálenosti od Krajské nemocnice Liberec,“ doplnil.

  Aktuálně podle hejtmana na střední a vyšší odborné zdravotnické škole v Liberci studuje do 400 studentů, v novém areálu by se kapacita mohla zvýšit až o polovinu. Kraj počítá s výstavbou moderního energeticky soběstačného areálu v pasivním standardu, jehož součástí bude také internát. V minulých letech kraj prověřoval podle Půty i další možnosti, kam školu z nevyhovujících prostor pronajatých od města přesunout. Využít zvažoval budovu bývalého Skloexportu nebo některou z uvolněných budov krajské nemocnice, kde se staví nový pavilon. „Z pohledu předělání na školu to ale není ideální,“ dodal.

  Podoba školy by podle Miklíka měla vzejít z architektonické soutěže. „Kraj nebude znát autory samotných návrhů. V prvním kole budeme hodnotit předložené studie a poté bude následovat kolo druhé s již vybraným počtem uchazečů – maximálně by se jednalo o pět zájemců. Ti pak budou na základě připomínek poroty dopracovávat svůj návrh z prvního kola,“ řekl hejtmanův náměstek. Soutěž začne v únoru, do dubna bude možné podávat návrhy, s vítězem druhého kola chce kraj do konce příštího roku uzavřít smlouvu na dodání projektu.

  Zdravotnické obory jsou podle Půty pro kraj prioritou, výstavba nové školy v Liberci tak není jediným projektem. V Turnově na Semilsku se pracuje na novém centru odborného vzdělávání zaměřeného na zdravotnictví a sociální služby. Rekonstrukce a dostavba střední zdravotnické školy v Turnově přijde kraj na více než 50 milionů korun. Budova střední školy dostane další patro s pěti učebnami pro odbornou výuku, které zatím v Turnově chybí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte