• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Lomnici nad Popelkou dávají prvorepublikové památce novou střechu

  7.9.2023
  Fefík

  Velkou stavbou v Lomnici nad Popelkou je aktuálně výměna střešní krytiny Úřednického domu.

  Došlo k přezdění komínů a nahrazení bílých cihel původními. Nepotřebné komíny byly odbourány. Nad rámec díla muselo v podkroví dojít k posílení krovu.

  Nová střešní krytina bude z tašek bobrovek. Práce provádí firma PRAGICA Plus z Prahy (jediný uchazeč o veřejnou zakázku) s aktuální cenou díla 4,6 milionu korun. Práce budou dokončeny nejpozději do konce září.

  Na opravu přispěl Liberecký kraj částkou 350 tisíc.

  Legenda české fotografie. Nová expozice v turnovském muzeu připomíná Viléma Heckela

   

  Dům úřednictva textilní firmy P. A. Šlechta a syn, postavený na části pozemku bývalého Zajícova statku č. 1 ve Staré Lomnici a nesoucí čp. 886, je dílem drážďanského architekta Rudolfa Bitzana z let 1919–1921 ve stylu art deco. Jeho stavitelem byl lomnický Vácslav Slaba. Dům představuje zajímavý fenomén bydlení pro firemní zaměstnance – vyšší úředníky, k jehož rozvoji došlo právě za první republiky.

  Oproti návrhu byla postavena pouze jedna třetina projektovaného domu, který měl být trojdílné dispozice (ústřední hala se dvěma bočními křídly) a měl vedle bytů obsahovat i divadelní sál, společnou jídelnu a čítárnu. Zřejmě z finančních důvodů byl vystavěn pouze třípodlažní bytový dům, jenž byl zastřešen valbovou střechou krytou alukrytovými pásy. Dispozičně je rozdělen na suterén s technic-kým zázemím (prádelna, sušárna, kotelna, sklepy), v patrech se nachází bytové jednotky a v podkroví půdní kóje. V interiéru se dochovala řada původních prvků. Na východním průčelí domu se nachází nápis „Domov našeho úřednictva“, nad vstupem je kruhový medailon s datací vzniku domu 1921 a iniciálami stavebníka PŠA (Petr Antonín Šlechta).

  Dům úřednictva patří městu a v roce 2008 byl prohlášen kulturní památkou.

  Zdroje: Lomnické rozhledy a web města  Nepřehlédněte