• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Mariánských Lázních připravují tradiční Chopinův festival

  4.8.2022
  Roman Kořinek

  Ke kulturnímu dění v letních Mariánských Lázních patří neodmyslitelně již desítky let mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina. Ten každoročně ve třetím srpnovém týdnu pořádá stejnojmenná společnost. Tyto srpnové dny naplněné hudbou patří podle PR manažerky Lákální destinační agentury KIS Mariánské Lázně Eleny Sorokiny k největším kulturním svátkům v České republice.

  „Velmi významně samozřejmě obohacují kulturní život v Mariánských Lázních a přivádějí každoročně do města mnoho vynikajících interpretů a význačných dirigentů z celého světa. Od roku 1962 se vždy jednou za dva roky koná v rámci festivalu i klavírní soutěž, kde zní především díla F. Chopina a v které už se představila řada vynikajících mladých interpretů, jejichž jména záhy poznal celý hudební svět,“ říká PR manažerka.

  Letos se mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina se uskuteční ve dnech 9. až 11. srpna. Podle tajemnice pořádající Společnosti Fryderyka Chopina Evy Smejkalová, je v letošním roce o soutěž obrovský zájem studentů z hudebních škol z celé Evropy.

  „Úroveň bude opravdu vysoká. Profesor Ivan Klánský, který je předsedou poroty, rozhodl, že pro letošní rok se znovu otevře první kategorie, což jsou děti z uměleckých škol a konzervatoří do 19 let. Druhá kategorie pak zahrnuje věkové rozpětí od 19 do 26 let, což jsou vysokoškoláci,“ vysvětluje paní Smejkalová s tím, že dohromady je do soutěže přihlášeno šestnáct studentů.

  Koncert laureátů 13. Mezinárodní klavírní soutěže F. Chopina 2022 bude možné zhlédnout v městském divadle 11. srpna v 18.00 hodin. Zahájení Chopinova festivalu pak proběhne 13. srpna ve Společenském domě Casino v 19.30 hodin.

  „Momentálně je prodáno přes osmdesát procent vstupenek, což jasně vypovídá o tom, že se do Mariánských Lázní po covidu konečně vrátí klientela, která cíleně jezdila na tento Chopinův festival,“ dodala Elena Sorokina.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte