13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

V nesnázích si můžeme pomoci chytře a levně. A nemusí nás to stát ani korunu!

Další fotky

Mnoho příruček a časopisů s hobby tematikou se jen hemží krásnými ilustračními fotkami u článků, které nám radí jak si poradit s tím či oním. Často však taková pomoc vyžaduje návštěvu obchodu, kde to či ono zakoupíme, abychom měli všechny doporučené přípravky a různá udělátka po ruce, když …

Reklama

Jenže situace vyžaduje problém řešit teď hned. Pro tyhle případy je dobré sem tam poslouchat, o čem se baví jiní. Zjistíme záhy, že nás případné řešení nevyjde ani tak draho. Tak například…

Termoska je výborná věc. Ale co pomůže, aby nezapáchala? Stačí ji naplnit vodou, přidat několik lžiček jedné sody a nechat přes noc stát. Ráno ji důkladně vypláchneme a zápach je pryč.

Krásně nadýchanou a neslepenou rýži můžeme servírovat poté, co jsme do vody při vaření přidali lžíci šťávy z čerstvého citronu. Po uvaření ji promícháme vidličkou.

FOTO: Babské rady popáté

Babské rady popáté - brusný papírBabské rady popáté - 2. citronBabské rady popáté - 3. rýžeBabské rady popáté - 4. fazoleBabské rady popáté - cukr
Další fotky
Babské rady popáté - cibuleBabské rady popáté - jedlá sodaBabské rady popáté - majonézaBabské rady popáté - ocetBabské rady popáté - ovesné vločkyBabské rady popáté - špinavé ruce

Svěřila se jedna hospodyňka, že když ukládá tvrdý sýr do lednice, přidá k němu do plastové krabičky i pár kostek cukru. Zabraňuje totiž vzniku plísně. Pár kostek prý přidává i při ukládání koláče nebo chleba. Zůstane šťavnatý mnohem déle.

Sem tam se stane, že nám lednice nevoní, takříkajíc zasmrádne. Prověřený způsob, jak zabránit nepříjemným pachům, je otevřená krabička s jedlou sodou umístěná někam do růžku. Stejně dobře prý poslouží tři čtyři čajové sáčky rozmístěné v lednici. Stačí je vyměnit po dvou týdnech. Anebo pomůže čerstvá kávová sedlina umístěná i s hrnkem na noc do lednice. Odstraní pachy i v mrazáku.

Zlobí nás pes? Od zkušených pejskařů přišla tahle zkušenost: psi nemají rádi zvuk sušených fazolí chrastících v plechovce. Při výcviku zkusili zachrastit touhle pomůckou, když jejich svěřenec vyvedl něco nekalého. Rychle si zjednali pořádek. A je to prosté: do prázdné plechovky dali hrst fazolí a víčko oblepili lepicí páskou.

Měla babka, čtyři jabka a dědoušek jen dvě… Každá rada nad zlato, obzvlášť pak ta babská!

Zatím je na to čas, ale až se jaro zeptá… Řidiči to znají: zaparkovali jsme auto pod borovicí, stejnou paseku nadělá i modřín. Kapota je plná pylových teček a kapiček, které když zaschnou, jdou dolů opravdu těžko. A agresivní chemikálie prostě na auto použít nechceme. Je na čase zkusit majonézu. Postižené místo potřeme silnější vrstvou a necháme působit deset minut. Měkkým hadříkem pak setřeme majonézu i s pylem. Stejná kúra prý pomůže i od silničního dehtu na náraznících nebo stop po samolepkách na palubní desce, na které se nalepil prach a vznikly tak nevzhledné fleky.

A ještě jednou auto. Občas se dětem při jízdě udělá nevolno a zkrátka se pozvrací. Copak se na ně můžeme zlobit? Uklidit ten nepořádek je to nejmenší, ale nepříjemný kyselý zápach dlouho přetrvává. Pomůže ocet, který nalijeme do misky a přes noc umístíme do auta. Ráno by měl být zápach pryč.

Jedna rada pro ty, kdo pracují na zahradě bez rukavic. Přes veškerou snahu zůstala nějaká ta špína na rukou a mýdlo nepomůže. Pomůžou ale ovesné vločky, které smícháme s mlékem tak, aby vznikla řidší pasta. Tou pak ruce drhneme, až jsou pěkně čisté. Navíc je pokožka jemná a měkká. Podobně pomohou také jemné piliny, ale kdo je má po ruce?

Nesmrtelné rady a návody. Víte, že vejce není jen k jídlu? A že dětský zásyp není jen na dětský zadeček?

Kdo při krájení cibule nepláče? Nejspíš ten, kdo buď celou cibuli ještě před rozkrojením opláchne studenou vodou, nebo ten, kdo před krájením namočí nůž pod proudem tekoucí studené vody. Někomu zabírá, když při krájení žvýká kůrku chleba a jiní zase radí zapálit si ke krájení svíčku. Prý pohltí výpary, které cibule vydává.

A jedna praktická na závěr: potřebujeme přišít knoflík a jehla je tupá? Určitě si zaslouží druhou šanci. Stačí několikrát propíchnout jemný brusný papír nebo špičku do papíru zabalit a několikrát jehlou otočit. Zase bude jako nová.

 

Před 42 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama