Hlavní město získalo stavební povolení a začalo centrum budovat pod viaduktem jižně od křižovatky ulic Sokolovská a Prvního pluku, sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Práce by měly být hotovy letos v říjnu. Plán vestaveb a urbanistické koncepce okolí viaduktu připravoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), o oblouky se bude starat městská společnost Trade centre Praha (TCP).
„Oživení prvního oblouku viaduktu přirozeně prověří nejen funkčnost celého budoucího řešení, ale také provázanost na dostupné dopravní trasy v okolí a občanskou vybavenost. V budoucnu tam totiž postupně vyrostou nové kavárny, bistra, kulturní projekty ale i zázemí pro start-upy,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).
V pilotním projektu se v oblouku objeví nové zasklené fasády, město nechá vytvořit interiér a zázemí infocentra. V minulosti, před kompletní opravou viaduktu, byl oblouk uzavřen a sloužil jako garáž. Centrum bude fungovat v následujících dvou letech ve zkušebním provozu, při němž bude magistrát s odborníky sledovat vliv na viadukt. Poznatky využije při vestavbách v dalších obloucích.
Samotné konstrukce vestavby jsou navrženy jako plně demontovatelné. Zasklení prostoru oblouku neovlivní pěší ani jiné komunikační trasy v místě. Jako průchod a průjezd pod viaduktem slouží vedlejší portály, které překlenují Sokolovskou ulici.
Podle dřívějších vyjádření představitelů města budou oblouky rozděleny do tří skupin podle jejich využití. Pro komerční využití se počítá se 40 procenty z nich. Nájemci dostanou smlouvu na pět let s možností ji následně po dvou letech prodlužovat. Stejný počet prostor bude určen pro tzv. kreativní pronájem s tříletou nájemní smlouvou. Zbytek oblouků bude sloužit pro start-upy, které dostanou prostor do pronájmu na jeden rok.
Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po staviteli Aloisi Negrellim.
Zdroj: ČTK