• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Ostravě zvítězil Nytra. Kampaň označil za vyhrocenou

  2.10.2022
  Simona Knotková

  Senátorem ve volebním obvodu Ostrava-město 70 bude Zdeněk Nytra (ODS). Ve druhém kole senátních voleb získal 51,53 procenta hlasů. Druhý Miroslav Antl (ANO) dostal 48,46 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 14,45 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 36,51 procenta.

  „Chci na začátek moc poděkovat lidem, kteří v pátek a dnes přišli a dali mi hlas. Vůbec to nebylo jednoduché, kampaň byla naprosto nesmyslně vyhrocená a skoro to nebylo o Senátu. Nejen můj, ale i ty celkové výsledky zatím vypadají velice dobře,“ uvedl Nytra. Dodal, že zatím netuší, ve kterém senátním výboru by mohl působit.

  „O tom se teprve budeme bavit, nejdříve na klubu a potom se všemi kluby. Mám v podstatě tři priority. Jednou je bezpečnost, druhou energetika a třetí zemědělství,“ podotkl Nytra. Domnívá se, že bylo nesmyslné tvrzení o možném vzniku opozičního Senátu. „To prostě matematicky nevycházelo. Na druhou stranu tam bude mít ANO podstatně větší zastoupení, ale my jsme se i v té minulé době s nimi docela domlouvali na hlasování, v Senátu je to přece jen trošku jiné. Pro mě je to pochopitelně taky jiné, protože už vím, co mě čeká,“ podotkl Nytra. Nad Antlem zvítězil o 429 hlasů.

  Také Antl poděkoval lidem, kteří mu dali hlas a podpořili ho. Uvedl, že už samotný postup do finále v tak silné konkurenci považoval za velký úspěch. „Škoda, že nabídku kandidatury jsem dostal na poslední chvíli, takže bylo velice málo času na přípravu a předvolební aktivity, ale udělali jsme v pár lidech maximum,“ uvedl Antl. Nytrovi zároveň pogratuloval k dalšímu senátorskému mandátu.

  V 1. kole získal Nytra 25,42 procenta hlasů, druhý Antl 22,53 procenta hlasů. V obvodu Ostrava-město 70 usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů. V roce 2016 zvítězil v Ostravě-městě 70 Zdeněk Nytra (nezávislý). Ve 2. kole získal 51,81 procenta hlasů. Druhá skončila Liana Janáčková (NEZ). Voleb se zúčastnilo deset kandidátů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte